small pl CAMK logo

Dzień otwarty w Centrum Astronomicznym
Niedziela - 17 września 2023, 10:00 - 15:00
 

Zapraszamy na dzień otwarty organizowany w ramach Festiwalu Nauki!

Impreza odbędzie się w Centrum Astronomicznym w Warszawie na ul. Baryckiej 18. Jak dojechać?

Wykłady będą też transmitowane na w serwisie YouTube  

 

 

Wykłady online

 

10:15 Marek Abramowicz, CAMK, PAN, Warszawa
“Czy Hawking ma rację? Czy w ciemnej materii kryją się pierwotne czarne dziury?”

Pierwotne czarne dziury, jeśli istnieją, powstały tuż po Wielkim Wybuchu, na samym początku Wszechświata. Stephen Hawking twierdzi, że stanowią one cześć tajemniczej ciemnej materii wypełniająca naszą Galaktykę. Przedstawię wynikające z obserwacji powody, dla których twierdzę, że w ciemnej materii naszej Galaktyki nie ma pierwotnych czarnych dziur Hawkinga.


11:15 Stanisław Bajtlik, CAMK, PAN, Warszawa
“Matematyka systemów wyborczych”

Odwieczny problem demokracji: jak społeczność powinna wyłaniać przedstawicieli, którzy w jej imieniu rządzą. Od czasów starożytnych było bardzo wiele propozycji i prób. Także dzisiaj w różnych krajach działają różne metody głosowania i przeliczanie liczby oddanych głosów, na liczbę mandatów w parlamentach. Wbrew pozorom, nie jest to tylko problem polityczny, moralny czy filozoficzny. Jest to także (a może głównie) problem związany z matematyką i statystyką. Omówiona będzie historia różnych systemów, przedstawione ich wady i zalety, a także, na czym konkretnie polegają i jak działają współczesne systemy (w tym słynna metoda d’Hondta). Przedstawione będą paradoksy związane z różnymi  systemami. Nie będzie mowy o polityce, a „jedynie” o historii, metodach, a przede wszystkim matematyce i statystyce systemów wyborczych.

 

 

12:15 Piotr Wielgórski, CAMK, PAN, Warszawa
"Pomiary kosmicznych odległości z Polskiego Obserwatorium Astrofizycznego Cerro Armazones"

Znajomość odległości do badanych gwiazd i galaktyk jest kluczowa do poznania ich natury, jak również do badania struktury i historii Wszechświata, w którym żyjemy. Pomiary  odległości są jednocześnie jednym z najtrudniejszych wyzwań w astrofizyce i choć istnieje wiele metod, wciąż osiągnięcie dokładności rzędu 1% w pomiarach odległości jest dużym wyzwaniem. Zwiększanie dokładności metod pomiarów odległości jest celem międzynarodowego projektu Araucaria, złożonego w znacznej części z astronomów pracujących w CAMK PAN. W moim wystąpieniu opowiem o problemach z pomiarami kosmicznych odległości oraz o Polskim Obserwatorium Astrofizycznym Cerro Armazones w Chile, gdzie znajdują się teleskopy dedykowane dla projektu Araucaria.

 

13:15 Paweł Pietrukowicz, Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu Warszawskiego
“Kosmiczny Teleskop James Webba”

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba to następca Kosmicznego Teleskopu Hubble’a. Jest to jeden z najbardziej wyrafinowanych i kosztownych instrumentów w historii astronomii. Jego budowa i umieszczenie w punkcie odległym od Ziemi o ok. 1,5 mln km okazało się wielkim sukcesem technologicznym, organizacyjnym i naukowym. Teleskop już przyniósł nowe, fantastyczne wyniki obserwacji. O jego historii oraz najnowszych obserwacjach będzie ten wykład.

 

14:15-15:00 Godzina pytań I odpowiedzi.
Na pytania Dnia Otwartego odpowiadają wykładowcy.

 

 


Ponadto, w wersji “na żywo”, na tarasie i w pomieszczeniu CAMK PAN,
ul. Bartycka 18, w godzinach 10:00- 15:00 

pokazy

- Miki Cemelic – pokazy amatorskiego radioteleskopu

- Stanowisko członków Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii, pokazy budowy spektroskopów domowymi metodami, instrumenty amatorskie, zdjęcia, konsultacje,

- przy dobrej pogodzie pokazy plam na Słońcu,

- pokazy tellurium (mechaniczny model układu, Słońce-Ziemia-Księżyc)wyjaśniające zjawiska nocy i dnia, pór roku, zaćmień Słońca i zakryć Księżyca itp.,

stoiska

- Polskiego Towarzystwa Astronomicznego (darmowe egzemplarze Uranii oraz książki promującej badania w CAMK, PAN),

- wydawnictwa Prószyński i S-ka z książkami popularnonaukowymi,

- sklepu Delta Optical z amatorskim sprzętem astronomicznym i fotograficznym.


Impreza "na żywo" jest dostępna dla osób niepełnosprawnych po pokonaniu pochylni prowadzącej z parkingu na taras. Dla uczestników dostępny parking oraz darmowa woda. Niestety, bufet nie będzie czynny.

 

Archiwum dni otwartych

 

2021

2022