small pl CAMK logo

Spotkania z astronomią

Wykłady odbywają się w okresie od października do czerwca, raz w miesącu, w poniedziałki o godzinie 18:00.
Forma hybrydowa: "na żywo" / Zoom / YouTube (szczegóły poniżej).

 


 

Najbliższy wykład popularny



22.04.2024

O czym nam mówią pulsary


Leszek Zdunik

(CAMK, Warszawa)


Pulsary to obiekty wysyłające impulsy w równych odstępach czasu. Już ta własność wskazuje, że są to obiekty niezwykłe, o cechach niespotykanych na Ziemi. Gwiazdy neutronowe, bo one są pulsarami, charakteryzują się gęstością wielokrotnie przewyższającą gęstość jąder atomowych, nieosiągalną w laboratoriach. Przedstawię możliwe konsekwencje coraz dokładniejszych obserwacji gwiazd neutronowych dla opisu własności gęstej materii jądrowej.


 

Formy uczestnictwa:

  • Na żywo w sali wykładowej przy ulicy Bartyckiej 18 w Warszawie.
  • Zoom: wymagana jednorazowa rejestracja na wszystkie spotkania w sezonie. Uwaga: zaczynamy nowy sezon 2023/24!

Logo Zoom  Rejestracja na spotkanie w Zoom   ♦   Instrukcja dla użytkowników Zoom.

  • YouTube: link do wykładu na platformie YouTube jest podany pod streszczeniem wykładu (jest inny dla każdego wykładu).

 


 

Pełna lista Spotkań z Astronomią



01.12.2014

Obserwatorium CTA


Rafał Moderski (CAMK, Warszawa)


Cherenkov Telescope Array (w skrócie CTA - zespół teleskopów Czerenkowa) to międzynarodowe przedsięwzięcie, które stawia sobie za cel uruchomienie najnowocześniejszego i zarazem największego na świecie obserwatorium astrofizycznego, przeznaczonego do badań Wszechświata w zakresie promieniowania gamma. Projekt znajduje sie obecnie w fazie przygotowawczej, podczas której międzynarodowe zespoły naukowców i inżynierów przygotowują prototypy teleskopów dla obserwatorium. W Polsce powstaje SST-1M - konstrukcja tzw. małego teleskopu CTA. Prześledzimy losy jego powstania i zapoznamy się z zakresem oraz stopniem zaawansowania prowadzonych prac.


08.12.2014

Kobiety w nauce


Weronika Narloch (CAMK, Warszawa)


Przez wieki kobiety miały utrudniony dostęp do edukacji, nie wspominając o pracy naukowej, która dla większości mogła pozostać tylko niespełnionym marzeniem. Jednak niektóre z nich dzięki upartości i ciężkiej pracy zdołały zapisać swe nazwiska na kartach historii. Pokonały przeciwności losu, niechęć społeczeństwa naukowego lub spotkały na swojej drodze kogoś, kto pomógł im osiągnąć sukces... Na wykładzie słuchaczom zostaną przybliżone postacie niezwykłych kobiet, które miały swój niezaprzeczalny wkład w rozwój nauki.


15.12.2014

Nowości na temat polskich satelitów Lem i Heweliusz


Aleksander Schwarzenberg-Czerny (CAMK, Warszawa)



22.12.2014

Zagadka Gwiazdy Betlejemskiej


Jarosław Włodarczyk (Instytut Historii Nauki, PAN, Warszawa)


Jeśli uznamy, że Gwiazda Betlejemska była częścią świata ziemskiego – zjawiskiem naturalnym lub tworem ludzkiej wyobraźni – to wyjaśnienia jej zagadki powinniśmy szukać w źródłach, dokumentujących związki człowieka starożytnego z kosmosem. Czeka nas więc wyprawa w świat dawnych zjawisk astronomicznych i sposobów ich interpretacji; w czasy, kiedy kształtowały się podstawy astronomii matematycznej i astrologii świata grecko-rzymskiego.