small pl CAMK logo

Spotkania z astronomią

Wykłady odbywają się w okresie od października do czerwca, raz w miesącu, w poniedziałki o godzinie 18:00.
Forma hybrydowa: "na żywo" / Zoom / YouTube (szczegóły poniżej).

 


 

Najbliższy wykład popularny



22.04.2024

O czym nam mówią pulsary


Leszek Zdunik

(CAMK, Warszawa)


Pulsary to obiekty wysyłające impulsy w równych odstępach czasu. Już ta własność wskazuje, że są to obiekty niezwykłe, o cechach niespotykanych na Ziemi. Gwiazdy neutronowe, bo one są pulsarami, charakteryzują się gęstością wielokrotnie przewyższającą gęstość jąder atomowych, nieosiągalną w laboratoriach. Przedstawię możliwe konsekwencje coraz dokładniejszych obserwacji gwiazd neutronowych dla opisu własności gęstej materii jądrowej.


 

Formy uczestnictwa:

  • Na żywo w sali wykładowej przy ulicy Bartyckiej 18 w Warszawie.
  • Zoom: wymagana jednorazowa rejestracja na wszystkie spotkania w sezonie. Uwaga: zaczynamy nowy sezon 2023/24!

Logo Zoom  Rejestracja na spotkanie w Zoom   ♦   Instrukcja dla użytkowników Zoom.

  • YouTube: link do wykładu na platformie YouTube jest podany pod streszczeniem wykładu (jest inny dla każdego wykładu).

 


 

Pełna lista Spotkań z Astronomią



07.04.2014

Galaktyki z poprzeczką


Ewa L. Łokas (CAMK, Warszawa)


Galaktyki z poprzeczką stanowią znaczną część wszystkich galaktyk spiralnych. W trakcie wykładu omówione zostaną obserwacje poprzeczek, ich podstawowe własności oraz mechanizmy powstawania. Sporo uwagi poświęcimy też poprzeczkom w naszym najbliższym otoczeniu: w Drodze Mlecznej i galaktykach karłowatych Grupy Lokalnej.


14.04.2014

Satelita Fermi


Mateusz Janiak (NCAC, Warsaw)


Satelita Fermi, który został wystrzelony w czerwcu 2008 roku pozwala na obserwacje Wszechświata w zakresie promieniowania gamma tj. od kilku megaelektronowoltów do kilkuset gigaelektronowoltów. Znajdujące się na pokładzie dwa instrumenty: GBM oraz LAT, w ciągu kilku ostatnich lat pozwoliły na ogromny postęp w poznawaniu najbardziej energetycznych procesów w Kosmosie. Wśród obiektów obserwowanych przez instrument LAT znajduje się kilkaset aktywnych jąder galaktyk, pulsarów, pozostałości po wybuchach supernowych itd. W trakcie wykładu omówię budowę i zasadę działania instrumentów na pokładzie satelity Fermi, a także wyniki naukowe, które udało się uzyskać przy ich pomocy.


28.04.2014

Czarne dziury w gromadach gwiazd


Mirosław Giersz (CAMK, Warszawa)


Podczas wykładu zostaną przedstawione procesy prowadzące do powstawania czarnych dziur zarówno w wyniku ewolucji gwiazd lub układów podwójnych, jak również w wyniku ddziaływań dynamicznych w gromadach gwiazdowych.