small pl CAMK logo

Spotkania z astronomią

Wykłady odbywają się w okresie od października do czerwca, raz w miesącu, w poniedziałki o godzinie 18:00.
Forma hybrydowa: "na żywo" / Zoom / YouTube (szczegóły poniżej).

 


 

Najbliższy wykład popularny



20.05.2024

Teleskop Jamesa Webba


Paweł Moskalik

(CAMK, Warszawa)



 

Formy uczestnictwa:

  • Na żywo w sali wykładowej przy ulicy Bartyckiej 18 w Warszawie.
  • Zoom: wymagana jednorazowa rejestracja na wszystkie spotkania w sezonie. Uwaga: zaczynamy nowy sezon 2023/24!

Logo Zoom  Rejestracja na spotkanie w Zoom   ♦   Instrukcja dla użytkowników Zoom.

  • YouTube: link do wykładu na platformie YouTube jest podany pod streszczeniem wykładu (jest inny dla każdego wykładu).

 


 

Pełna lista Spotkań z Astronomią



04.10.2010

O obrotach gwiazd


Leszek Zdunik (CAMK, Warszawa)


Powszechną własnością gwiazd jest ich obrót czyli wirowanie. W wielu przypadkach można zmierzyć to wirowanie i wyciągnąć wnioski dotyczące budowy gwiazdy i jej historii. Szczególnie interesujące może być obserwowanie wirowania pulsarów, gwiazd zbudowanych z materii tak gęstej, że jej badanie w laboratoriach na Ziemi jest niemożliwe. W ten sposób udaje się określić pewne własności materii niemierzalne ziemskimi metodami.


11.10.2010

Rakieta Meteor2 - z Łeby w Kosmos


Wiktor Kobyliński


Autor wykładu brał udział w polskim programie rakietowym w latach 60 XX i zamierza przypomnieć, że 7 października 2010 roku mija 40 lat od dnia, kiedy wystrzelona z Mierzei Łebskiej polska rakieta meteorologiczna Meteor2K-10 osiągnęła umowną granicę przestrzeni kosmicznej. W trakcie wykładu omówione będą szczegóły techniczne, naukowe i organizacyjne tego programu.


18.10.2010

Astronomia w kulturze


Jarosław Włodarczyk


Nauka o wszechświecie i ciałach niebieskich od tysiącleci fascynuje poetów i pisarzy, malarzy oraz muzyków, na różne zresztą sposoby. Często jednak dzisiejsi odbiorcy tych dzieł, krytycy sztuki czy historycy literatury nie potrafią ocenić wagi i znaczenia wątków astronomicznych. Sięgając po utwory polskich poetów romantycznych i Woody'ego Allena, dzieła Rubensa i van Gogha oraz kompozycje Henry'ego Purcella i Mozarta postaram się pokazać, jak ważna dla dogłębnego zrozumienia kultury humanistycznej różnych epok jest wiedza o historycznym rozwoju astronomii i kosmologii.


25.10.2010

Królestwo gwiazd


Joanna Mikołajewska (CAMK, Warszawa)


Gwiazdy błyszczą i migocą, a czasem spadają. Dlaczego? Jak odróżnić planety od gwiazd i gdzie ich szukać? Dlaczego wschodzące lub zachodzące Słońce i Księżyc sa czerwone i spłaszczone? Co to jest "zielony promień" i jak go zobaczyć? To niektóre z pytań, na które spróbuję w czasie swojego wykładu odpowiedzieć.