small pl CAMK logo

Spotkania z astronomią

Wykłady odbywają się w okresie od października do czerwca, raz w miesącu, w poniedziałki o godzinie 18:00.
Forma hybrydowa: "na żywo" / Zoom / YouTube (szczegóły poniżej).

 


 

Najbliższy wykład popularny



22.04.2024

O czym nam mówią pulsary


Leszek Zdunik

(CAMK, Warszawa)


Pulsary to obiekty wysyłające impulsy w równych odstępach czasu. Już ta własność wskazuje, że są to obiekty niezwykłe, o cechach niespotykanych na Ziemi. Gwiazdy neutronowe, bo one są pulsarami, charakteryzują się gęstością wielokrotnie przewyższającą gęstość jąder atomowych, nieosiągalną w laboratoriach. Przedstawię możliwe konsekwencje coraz dokładniejszych obserwacji gwiazd neutronowych dla opisu własności gęstej materii jądrowej.

Transmisja w  Youtube


 

Formy uczestnictwa:

  • Na żywo w sali wykładowej przy ulicy Bartyckiej 18 w Warszawie.
  • Zoom: wymagana jednorazowa rejestracja na wszystkie spotkania w sezonie. Uwaga: zaczynamy nowy sezon 2023/24!

Logo Zoom  Rejestracja na spotkanie w Zoom   ♦   Instrukcja dla użytkowników Zoom.

  • YouTube: link do wykładu na platformie YouTube jest podany pod streszczeniem wykładu (jest inny dla każdego wykładu).

 


 

Pełna lista Spotkań z Astronomią



04.11.2013

Co Google i Facebook mają wspólnego z gromadami gwiazd?


Arkadiusz Hypki (CAMK, Warszawa)


Gromady gwiazd to obiekty astronomiczne, które składają się z tysięcy, a niektóre nawet z ponad miliona gwiazd. Obiekty te są prawie tak stare jak nasz Wszechświat. Są bardzo ciekawymi obiektami badań naukowych, gdyż wiedza na ich temat łączy w sobie wiele dziedzin astronomii. Google i Facebook to z kolei dobrze nam znane firmy technologiczne, giganci rynku telekomunikacyjnego. Mogłoby się wydawać, że nie powinny mieć nic wspólnego z astronomią. Jednak związek jest i to bardzo ciekawy. Na wykładzie przedstawię czym są gromady gwiazdowe, opowiem krótko o tych firmach internetowych oraz zdradzę jak pomagają one w mojej pracy naukowej.


18.11.2013

Największe teleskopy


Wojciech Pych (CAMK, Warszawa)


Przedstawiona zostanie historia budowy coraz wiekszych teleskopow optycznych. Nastepnie podana zostanie charakterystyka wspolczesnych teleskopow z pierwszej dziesiatki pod wzgledem powierzchni zwierciadla glownego. Na koniec pokazane zostana projekty przyszlych, ogromnych teleskopow.


25.11.2013

Kosmiczni goście, czyli o meteorycie Morasko


Karolina Bąkowska (CAMK, Warszawa)


Rezerwat Morasko znajduje się w północnej części Poznania, a na jego terenie podziwiać można kratery powstałe po uderzeniach meteorytów. Ponadto, na terenie rezerwatu od początku XX wieku znajdowane są meteoryty, w tym ten największy ze znalezionych w Polsce ważący ponad 200kg okaz. Omówiona zostanie historia rezerwatu oraz badań tam prowadzonych od momentu powstania, aż po dzień dzisiejszy.