small pl CAMK logo

Wykłady poza CAMK06.03.2014

"Czy istnieje życie poza Ziemią?"

Stanisław Bajtlik (Centrum Astronomiczne im. M.Kopernika, PAN, Warszawa)

Pytanie o istnienie życia poza Ziemią jest wyjątkowym pytaniem naukowym. W identycznej formie stawiają je sobie uczeni i laicy. Jednocześnie, to ważne pytanie wydaje się wyjątkowo proste i dla każdego zrozumiałe. Tymczasem nie ma dobrej definicji życia, a jego pochodzenie na Ziemi nie jest do końca wyjaśnione. Czy życie powstaje w sposób konieczny, gdy tylko sprzyjają temu warunki fizyko-chemiczne czy jest czymś wyjątkowym? Czy jesteśmy sami w Kosmosie, czy tylko nie potrafimy dostrzec życia gdzie indziej? Ostatnie odkrycia planet poza Układem Słonecznym stwarzają nadzieje na znalezienie odpowiedzi na te pytania.

Czwartek, 6 marca 2014, godz. 16:00. Wykład w ramach Wszechnicy PAU w Gliwicach. Miejsce: Centrum Edukacyjne im. Jana Pawła II, Gliwice (obok Katedry). Wstęp wolny.


08.03.2014

"Co to jest czas?"

Stanisław Bajtlik (CAMK, PAN, Warszawa)

Czym jest czas? Św. Augustyn mówił: "gdy nikt mnie nie pyta, wiem co to jest, gdy ktoś zapyta, nie wiem." Jak współcześni fizycy określają czas, jak go mierzą i dlaczego "czas to pieniądz". O tym wszystkim będzie ten wykład.

sobota, 8 marca 2014, godz. 14:00, siedziba Towarzystwa Miłośników Ziemi Żywieckiej, ul. Zamkowa 4, Żywiec.


22.03.2014

"W poszukiwaniu drugiej Ziemi, czyli o planetach pozasłonecznych "

Karolina Bąkowska (CAMK, PAN, Warszawa)

Astronomowie przez wiele lat marzyli o znalezieniu planet poza Układem Słonecznym. Mimo wielu podejmowanych prób i wysiłków, aż do lat 90tych XX wieku, badania takie bardziej znajdowały się w sferze marzeń niż prawdziwych i realnych celów do osiągnięcia. W ramach prelekcji przedstawione zostaną wszelkie informacje dotyczące planet pozasłonecznych m.in. czym są, jakich technik używamy, by je odnaleźć oraz czy jest możliwe na nich życie.

Wykład na Festiwalu Pyrkon, sobota, 22 marca, godzina 11:00, Sala Naukowa 2 (0.50), na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, Poznań.