
Stopień/tytuł naukowy: dr
Stanowisko: adiunkt
Zakład: Astrocent (Warszawa)ORCID: 0000-0002-7015-633X
Pokój: —
Tel. : —
E-mail: mkimura@camk.edu.pl
Masato Kimura jest fizykiem doświadczalnym w Ultranowoczesnym Centrum Astrofizyki Cząstek - AstroCeNT, w Centrum Astronomicznym im. Mikołaja Kopernika (CAMK) w Warszawie, gdzie jest zatrudniony jako adiunkt w grupie 4 (Ultrapure SiPMs and Associated Readout Electronics) w AstroCeNT. Dotychczas jego badania koncentrowały się na bezpośredniej detekcji ciemnej materii we Wszechświecie.
Dr Kimura uzyskał stopień doktora na Uniwersytecie Waseda (Tokio, Japonia) w 2021 r. w ramach stypendium naukowego dla młodych naukowców Japońskiego Towarzystwa Promocji Nauki. W tym czasie pracował nad pomiarem scyntylacji ciekłego argonu i reakcji jonizacji na niskoenergetyczne cząstki jonizacji w kierunku bezpośredniej detekcji ciemnej materii. Zaangażował się w pomiary od projektu detektora, konstrukcji i zbierania danych do ich analizy i opublikował dwa artykuły (DOI: Phys.Rev.D100 032002 i DOI: Phys.Rev.D102 092008).
Po uzyskaniu tytułu doktora kontynuował pracę nad detektorem ciekło-argonowym na Uniwersytecie Waseda, ale w celu wykorzystania go w astronomii w zakresie promieniowania gamma (MeV) i pośredniego poszukiwania ciemnej materii za pomocą antymaterii. Brał udział w budowie detektora czystości ciekłego argonu z systemem odczytu ładunku.
Dzięki doświadczeniom zdobytym w detektorze ciekłego argonu, dr Kimura zdecydował się na pracę w eksperymencie DarkSide, jednej z czołowych grup zajmujących się bezpośrednim poszukiwaniem ciemnej materii przy użyciu ciekłego argonu, i dołączył do AstroCeNT w 2021 r. Obecnie jest zaangażowany zarówno w dotychczasowe, jak i przyszłe eksperymenty - DarkSide-50, DarkSide-20k oraz DarkSide-LowMass. Prace te obejmują poszukiwanie ciemnej materii za pomocą istniejących danych, zrozumienie odpowiedzi detektora na ekstremalnie niską energię osadzania, określenie podstaw analizy oraz projektowanie i optymalizację nadchodzących eksperymentów. Angażuje się również w budowę obiektu ciekłego argonu w AstroCeNT.
Listę jego publikacji można znaleźć w serwisie INSPIRE HEP.