GeoPlanet Seminars



12.03.2013

"Zastosowanie fotografii latawcowej w Naukach o Ziemi ich popularyzacji i dydaktyce"

Michał Banaś (Instytut Nauk Geologicznych PAN)

Zdjęcia lotnicze znajdują zastosowanie w bardzo wielu dziedzinach życia. także w naukach o Ziemi. Korzystanie z darmowych lub prawie darmowych źródeł internetowych jest obarczone wadą: zdjęcia te są archiwalne i nie mamy wpływu na porę roku lub porę dnia jego wykonania co czasem jest bardzo istotne (np rozwój wegetacji). Zlecanie komercyjne nalotów jest bardzo kosztowne a obecna sytuacja gospodarcza zmusza do poszukiwania innych, tańszych rozwiązań. Tematem konwersatorium będzie fotografia latawcowa (kite aerial photography KAP) oraz jej zastosowanie. Autor przedstawi historię, metodykę, aspekty prawne fotografii latawcowej oraz możliwości zastosowania KAP w naukach o Ziemi. Zostanie zaprezentowany potencjał metody zarówno dla właściwych badań naukowych, edukacji oraz popularyzacji nauki ze szczególnych uwzględnieniem projektów w których bierze udział konsorcjum Geoplanet.

Konwersatorium odbędzie się w Instytucie Geofizyki PAN (ul. Księcia Janusza 64, Warszawa; sala konferencyjna 213, IIp.) - (dojazd komunikacją miejską nr 20, 23, 24 oraz 167, przystanek KOŁO).


16.04.2013

"Magnetometria jako narzędzie do badania zanieczyszczeń powietrza "

Beata Górka - Kostrubiec (Instytut Geofizyki PAN)

Wykład dotyczyć będzie zastosowania metody magnetycznej do określania jakości powietrza w mieszkaniach, domach, szkołach czy biurach. Na podstawie prowadzonych pomiarów próbek kurzu domowego stworzono mapę zanieczyszczeń powietrza w mieszkaniach w różnych dzielnicach Warszawy.

Konwersatorium odbędzie się w Instytucie Geofizyki PAN (ul. Księcia Janusza 64, Warszawa; sala konferencyjna 213, IIp.), we wtorek 16 kwietnia 2013, o godzinie 15:00.


07.05.2013

"Obrazy dalekiego Wszechświata"

Marek Abramowicz (CAMK, Warszawa)

Geometria Wszechświata nie jest euklidesowa. Z teorii względności Alberta Einsteina wynika, iż grawitacja zakrzywia czasoprzestrzeń i wpływa na tory światła. Te efekty krzywizny są obserwowane od roku 1917. Współcześnie, astronomowie używają ich, między innymi do wykrywania planet poza Układem Słonecznym, do mierzenia gęstości i temperatury Wszechświata tuż po Wielkim Wybuchu oraz do badania ciemnej materii i ciemnej energii.

Konwersatorium odbędzie się w sali wykładowej Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika, PAN, 7 maja (wtorek) o godz. 15:00.


19.11.2013

"Wstępne wyniki badań sejsmicznych krawędzi kratonu wschodnioeuropejskiego w Polsce - projekt PolandSPAN"

Piotr Krzywiec (Instytut Nauk Geologicznych PAN)

Konwersatorium odbędzie się w Instytucie Geofizyki PAN (ul. Księcia Janusza 64, Warszawa; sala seminaryjna II piętro). Dojazd komunikacją miejską nr 6, 20, 23, 24, 28, 129, 159, 167, 197 przystanek KOŁO.    Konwersatorium organizowane przez Centrum GeoPlanet to swoiste forum prezentacji, dyskusji oraz popularyzacji współczesnych osiągnięć nauki i techniki z zakresu nauk o Ziemi i Kosmosie. Celem spotkań jest realizowanie i rozpowszechnianie idei animujących rozwój interdyscyplinarnych badań naukowych i innowacji oraz popularyzację wiedzy o Wszechświecie. Cykliczne, otwarte wykłady Konwersatorium adresowane są do pracowników i doktorantów instytutów GeoPlanet, a także studentów i wszystkich zainteresowanych badaniami Ziemi i Kosmosu. Spotkania prowadzone przez specjalistów PAN oraz zaproszonych gości z innych ośrodków naukowych z całego świata.       Każde spotkanie rozpoczynamy przy kawie/ herbacie i ciastku.     Więcej informacji o Konwersatorium znajdą Państwo na stronach GeoPlanet: www.geoplanet.pl   Pobierz plakat Konwersatorium.