Stopień/tytuł naukowy: profesor
Stanowisko: profesor
Zakład: Zakład Astrofizyki II (Warszawa)ORCID: 0000-0002-5987-5077
Pokój: 115
Tel. : +48 223296115
E-mail: mig@camk.edu.pl
Mirosław Giersz jest profesorem w Centrum Astronomicznym im. Mikołaja Kopernika (CAMK) w Warszawie.
Po obronie doktoratu, w którym skupił się na procesach fizycznych w gromadach kulistych, w CAMK w 1989 r., odbył trzyletni (1990-1003) staż podoktorski w Departamencie Matematyki i Statystyki na Uniwersytecie Edynburskim. Dalsze studia w tematyce gromad kulistych, przy wykorzystaniu symulacji numerycznych, miały miejsce w CAMK i przyczyniły się do otrzymania stopnia doktora habilitowanego w 1999 r. Tytuł profesora otrzymał w 2020 r.
Wieloletnia działalność naukowa Prof. Giersza przyczyniła się do dużej liczby stałych międzynarodowych współprac z naukowcami z, m.in. Czech, Niemiec, Szkocji, Szwecji, USA czy Chin. Ponadto jest on aktywnym członkiem różnorakich stowarzyszeń, w tym projektu MODEST (Modeling and Observing DEnse STellar systems), którego jest także założycielem. W latach 1998-2006 prof. Giersz był zastępcą dyrektora ds. ogólnych w CAMK, w okresie 1999-2003 pełnił rolę sekretarza Komitetu Astronomii w Polskiej Akademii Nauk (PAN), w latach 2012-2015 był koordynatorem administracyjnym odpowiedzialnym za realizację Usługi Badawczej wykonywanej w ramach projektu AstroGrid-PL, zaś od 2015 r. jest przewodniczącym Komisji Własności Intelektualnych w CAMK PAN.
Do najważniejszych osiągnięć Prof. Giersza należy stworzenie kodu MOCCA (MOnte Carlo Cluster simulAtor), będącego ulepszoną wersją kodu Monte Carlo oraz jednym z najbardziej zaawansowanych kodów do badania ewolucji gromad gwiazdowych. Kod ten jest rozwijany nieprzerwanie od 1996 r., a jednym z najważniejszych współpracowników uczestniczących przy budowie pierwszych wersji kodu był prof. Douglas Heggie.
Według bazy danych Scopus (z dn. 19 sierpnia 2022 r.) Prof. Giersz jest autorem i współautorem 91 zindeksowanych artykułów, które były cytowane ponad 3 000 razy. Link do jego publikacji w serwisie NASA ADS można znaleźć tutaj.
W skład gruby badawczej kierowanej przez Prof. Giersza, a ściśle współpracującej z grupą badawczą jego wieloletniego współpracownika, prof. Rainera Spurzem (Uniwersytet w Heidelbergu i Chińska Akademia Nauk), wchodzą jego obecni jak i byli doktoranci – dr Arkadiusz Hypki (CAMK PAN), Agostino Leveque i Lucas Hellström oraz dr Abbas Askar (Uniwersytet w Lund, od przyszłego roku stypendysta programu Polonez BIS), dr Diogo Belloni (Uniwersytet Techniczny im. Federico Santa María). Do grupy przynależy także dr Grzegorz Wiktorowicz (CAMK PAN).