small pl CAMK logo

Wykłady poza CAMK



10.03.2012

"Kawiarnia Naukowa na temat "Życie we Wszechświecie""

Wojciech Pych (CAMK, PAN)

Kawiarnia naukowa z okazji 15 rocznicy powstania Szkolnego Koła Astronomicznego PULSAR we Włodawie.

godz.: 11:20, Sala Seminaryjna Warsztatów Szkolnych, Zespołu Szkół Zawodowych Nr 1 i II Liceum Ogólnokształcącego, ul. Modrzewskiego 24, 22-200 Włodawa. Czytaj Wiecej o imprezie.


16.03.2012

"Czego nas uczą pulsacje gwiazd?"

Radosław Smolec (CAMK, Warszawa)

Misje kosmiczne Kepler i CoRoT odkrywają nie tylko dziesiątki nowych planet poza naszym Układem Słonecznym, ale także tysiące gwiazd zmieniających swój blask wskutek pulsacji. Badając to zjawisko możemy dokładnie określić budowę tych gwiazd, a także scharakteryzować warunki panujące na planetach, które je obiegają.

godz.: 17:00, Olsztyńskie Planetarium, Al. Marszałka J. Piłsudskiego 38, 10-450 Olsztyn


19.03.2012

"O nieskończoności"

Stanisław Bajtlik (CAMK, Warszawa)

Tematem wykładu jest pojęcie nieskończoności, jego historia, własności, problem nieskończoności w matematyce, fizyce, filozofii.

godz.: 11:30, Pałac Kultury i Nauki, XI piętro (siedziba Collegium Civitas), Warszawa. Wykład zostanie powtórzony tego samego dnia, w tym samym miejscu o godz. 16:45.


26.03.2012

"Jak astronomowie zobaczyli koniec Wszechświata?"

Stanisław Bajtlik (CAMK, Warszawa)

Czy Wszechświat ma koniec? Co to znaczy "koniec Wszechświata?" Jeśli istnieje, to czy można do niego dotrzeć? Jak daleko od końca Kosmosu sięgają nasze obserwacje? Na te i podobne pytania będzie można usłyszeć odpowiedź podczas inauguracji Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Zambrowie.

godz. 16:00, Uniwersytet Trzeciego Wieku, Zambrów, sala widowiskowo-kinowa Miejskiego Ośrodka Kultury, ul. Stefana Wyszyńskiego 2A, Zambrów


11.04.2012

"Ciemna energia - współczesny eter, czy odkrycie wszechczasów?"

Stanisław Bajtlik (CAMK, Warszawa)

Astronomowie od dawna obserwowali zjawiska, których wyjaśnienie wymagało założenia, że większość masy w Kosmosie to materia nieświecąca, skupiona wokół galaktyk i gromad. Nazwano ją ciemną energią. Poszukiwania cząstek ją tworzących prowadzone są w ziemskich laboratoriach. Jeszcze większym zaskoczeniem było odkrycie, że 75% masy we wszechświecie stanowi ośrodek o egzotycznych własnościach - ujemnym ciśnieniu i gęstości niezależnej od objętości. Ten hipotetyczny ośrodek miałby być rozłożony we Wszechśw3iecie jednorodnie i nie podlegać grupowaniu grawitacyjnemu. Został nazwany ciemną energią. To ona sprawia, że ekspansja Wszechświata jest przyspieszana. O historii jej badania, zwieńczonej zeszłoroczną Nagrodą Nobla z fizyki dla Saul Perlmuttera, Briana P. Schmidta i Adama G. Riessa opowiem w moim wykładzie.

godz. 14:00, Oddział Gliwicki Polskiego Towarzystwa Fizycznego oraz Instytut Fizyki Politechniki Śląskiej,
ul. Bolesława Krzywoustego 2, 44-100 Gliwice. Na wykład zaproszeni są pracownicy, doktoranci, studenci oraz nauczyciele i uczniowie okolicznych szkół średnich. Wykład odwołany - odbędzie się w innym terminie.


13.04.2012

"O nieskończoności"

Stanisław Bajtlik (CAMK, Warszawa)

Nieskończoność pojawiła się w matematyce bardzo późno, dopiero pod koniec XIX wieku. Pojęcie to sprawiało kłopoty wielu matematykom, filozofom, fizykom i zwykłym ludziom. Wiąże się z nim wiele zaskakujących paradoksów. Wciąż nie wiemy, czy w realnym, materialnym świecie istnieją "aktualne" nieskończoności. A najbardziej zaskakujące jest to, że nieskończoności mogą być |większe" i "mniejsze", a ta "największa" nie istnieje.

13 kwietnia, godz. 10:00, Zespół Szkół nr 1, ul. Młodzieżowa 26, Pisz


24.04.2012

"Jak astronomowie zobaczycli koniec (Wszech)świata?"

Stanisław Bajtlik (CAMK, Warszawa)

Co to znaczy koniec świata czy Wszechświata? Czy Wszechświat ma koniec w przestrzeni? Czy miał w przeszłości i czy będzie miał w przyszłości? Czy można zobaczyć koniec Wszechświata? Czy można tam dotrzeć? Na te i podobne pytania postaram się odpowiedzieć w trakcie wykładu.

godz. 18:30, Aula Uniwersytetu Zielonogórskiego, ul. Podgórna 50, Zielona Góra (wstęp wolny).


26.04.2012

"Ciemna materia i ciemna energia we Wszechświecie; ekstremalna ilustracja zasady kopernikańskiej"

Edward van den Heuvel (Astronomical Institute Anton Pannekoek, Amsterdam)

godz. 18:30, Aula Uniwersytetu Zielonogórskiego, ul. Podgórna 50, Zielona Góra (wstęp wolny). Wykład po angielsku z tłumaczeniem symultanicznym przez Stanisława Bajtlika (CAMK, Warszawa).


12.05.2012

"Burze piaskowe w kwazarach"

Bożena Czerny (CAMK, Warszawa)

godzina 9:00, Planetarium Instytutu Fizyki Akademii  im. Jana Długosza, Aleja Armii Krajowej 13/15, Częstochowa


"Wszystko jest energią"

Stanisław Bajtlik (CAMK, Warszawa)

godz. 16:00 - 17:00 audycja pt. "Wszystko jest energią" z cyklu "Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego", z udziałem Stanisława Bajtlika, Aleksego Bartnika i Andrzeja Kajetana Wróblewskiego – prowadzi Hanna Maria Giza. Program II Polskiego Radia.


17.05.2012

"X-ray background and cosmology"

Andrzej Sołtan (CAMK, Warszawa)

17-18 maja 2012, wykład w ramach Krakowskiej Konferencji Metodologicznej "The casual Universe". Uniwersytet Jagielloński, Kraków.


26.05.2012

"Jak daleko jest do gwiazd?"

Stanisław Bajtlik (CAMK, Warszawa)

godz. 11:00, Bródnowski Uniwersytet Dzieci, Dom Kultury "Świt", Warszawa, ul. Wysockiego 11


28.09.2012

"Wielkie wpadki nauki"

Stanisław Bajtlik (CAMK PAN), prof. Jarosław Włodarczyk (Instytut Historii Nauki PAN)

Od czasu do czasu świat dowiaduje się o niezwykłych pomyłkach naukowców. Nadświetlne neutrina, zimna fuzja, kanały na Marsie, promienie N i wiele, wiele innych doniesień trafiło na kilka dni, tygodni, czasem miesięcy na czołówki gazet. Zdarzało się, że takie fałszywe informacje były potwierdzane przez innych uczonych. Zwykle jednak szybko były demaskowane – na ogół tym szybciej, im bardziej wydawały się niezwykłe. Spotkanie będzie poświęcone takim wielkim głośnym wpadkom nauki. Nie chodzi o błędne teorie, nie chodzi o oszustwa ani pseudonaukowych hochsztaplerów, często działających na polityczne zamówienie. Te „wielkie wpadki”, o których będzie mowa, łączy to, że były dokonane przez uczonych o ustalonej renomie, doświadczonych, pracujących w szanowanych instytucjach, posługujących się uznaną metodą naukową. Chodzi więc nie o wynaturzenia nauki, ale o wpadki w ramach naukowej praktyki. Jak i dlaczego do nich dochodzi to takich wpadek? Jakie są ich cechy wspólne? Jak nauka oczyszcza się z błędnych wyników? Czy można je całkowicie wyeliminować? Czy wpadki to kompromitacja nauki, czy też ich falsyfikacja to powód do dumy? Czy możemy być pewni, że w dzisiejszej nauce nie żyjemy w fałszywych przekonaniach wynikających z niesfalsyfikowanych „wielkich wpadek”?

28 IX godz. 18, Uniwersytet Warszawski, ul. Krakowskie Przedmieście 26/28, Nowa Aula w Starym BUW. Dyskusja w ramach Warszawskiego Festiwalu Nauki. 


06.10.2012

"Jak znaleźć drugą Ziemię, czyli o pozasłonecznych układach planetarnych "

Milena Ratajczak (CAMK, Toruń)

Odległe światy to nie tylko rosłe dziecko popkultury, ale i rzeczywistość. Mimo, że aktualnie znamy już ponad 800 planet pozasłonecznych, wciąż czekamy na odkrycie Ziemi 2.0. Każdy dzień stwarza kolejną szansę, a każda noc przynosi coraz bardziej niespodziewane odkrycia.

6.10.2012 godz. 20:00,  Collegium Maius, Uniwersytet Mikołaja Kopernika, Fosa Staromiejska 3  Toruń. Wykład w ramach Festiwalu Fantastyki 'Copernicon'.


15.10.2012

"Fizyka złudzeń optycznych"

Stanisław Bajtlik (CAMK)

Istnieje powiedzenie: "łże jak naoczny świadek". Czy zawsze świadczącemu trzeba przypisywać najgorsze intencje? Okazuje się, że to co widzimy, nie zawsze jest tym czym się być wydaje. Jak powstają iluzje optyczne? Czy można je wykorzystywać w dobrych celach? Jak geometria, fizyka, fizjologia i psychologia sprawiają, że to co widzimy bywa inne niż to, czym jest w rzeczywistości? Na takie i podobne pytania zostana udzielone odpowiedzi w trakcie wykładu.

godz.: 11:30, Pałac Kultury i Nauki, XI piętro (siedziba Collegium Civitas), Warszawa. Wykład zostanie powtórzony tego samego dnia, w tym samym miejscu o godz. 16:45.


18.10.2012

"LEM - pierwszy polski satelita naukowy - przed startem"

Aleksiej Pamiatnych (CAMK, Warszawa)

18.10.2012, godz. 10:40, wykład w ramach III Sieradzkiej Konferencji Kosmicznej. Miejsce obrad Konferencji: Sieradzkie Centrum Kultury (Teatr Miejski), Sieradz, ul. Dominikańska 19.


25.10.2012

"Podstawowe prawa fizyki, badania z zastosowaniem astrofizyki"

Leszek Zdunik (CAMK, Warszawa)

25 pażdziernika 2012, godz. 11:30 am. Wykład popularny w ramach III Raciborskich Dni Nauki i Techniki. Zobacz więcej szczegółów.


26.10.2012

"Kosmiczni bracia – opowieść o podwójnych układach gwiazdowych"

Patrycja Bagińska (CAMK, Warszawa)

godzina 17.00, Olsztyńskie Planetarium, Al. Marszałka J. Piłsudskiego 38, Olsztyn


06.12.2012

"O nieskończoności"

Stanisław Bajtlik (CAMK, Warszawa)

godz. 9:00, wykład w ramach ,,XII Dnii Nauki" w Zespole Szkół im. Prezydenta Ignacego Mościckiego w Zielonce k. Warszawy