Zapraszamy na dzień otwarty organizowany w ramach XXVIII Warszawskiego Festiwalu Nauki!
Impreza odbędzie się w Centrum Astronomicznym w Warszawie na ul. Baryckiej 18. Jak dojechać?
Wykłady będą też transmitowane w serwisie YouTube
10:00 Marek Abramowicz, CAMK PAN, Warszawa
“Pierwotne czarne dziury”
Streszczenie: Gdy pierwotna czarna dziura uderza w gwiazdę neutronową, w wyniku bardzo skomplikowanego procesu osiada w centrum gwiazdy, a następnie gwiazdę pożera, tworząc czarną dziurę. Zostanie opisany jeden z elementów tego procesu: osiadanie w centrum, aby pokazać na konkretnym przykładzie, jak fizycy tworzą uproszczone modele rzeczywistych procesów, aby umożliwić ich matematyczny opis: przybliżony, ale chwytający istotę rzeczy.
11:00 Arkadiusz Orłowski, Instytut Informatyki Technicznej, SGGW, Warszawa
“Kwantowe skoki w nieznane”
Streszczenie: Czy losowe skoki pasikonika mogą mieć coś wspólnego z nierównościami Bella w mechanice kwantowej? Na przykładzie prostego do sformułowania, lecz trudnego do rozwiązania problemu z kombinatoryki geometrycznej zostanie pokazane, że taki związek istnieje. Przy okazji krótko zostaną omówione nietrywialne własności prawdopodobieństwa.
12:00 Stanisław Bajtlik, CAMK PAN, Warszawa
“Dziwne zjawiska fizyczne”
Streszczenie: “Więcej jest rzeczy na ziemi i w niebie, Niż się ich śniło waszym filozofom” (“Hamlet”, tłum. Józef Paszkowski). Chciałoby się w tym słynnym cytacie zamienić filozofów na fizyków. Są w przyrodzie zjawiska zaskakujące, które jednak mają swoje racjonalne, fizyczne wyjaśnienie. Czy ciepła woda zamarza szybciej niż zimna? Czy dwie rzeki mogą się krzyżować? Czy masa Ziemi jest stała, rośnie czy maleje? O takich i innych problemach będzie ten wykład.
13:00 Jarosław Włodarczyk, Instytut Historii Nauki PAN, Warszawa
“Kopernik i instrumenty, czyli jak astronom teoretyk obserwował”
Streszczenie: Mikołaj Kopernik stworzył teorię heliocentryczną, posługując się najbardziej wyrafinowanymi narzędziami renesansowej astronomii matematycznej. Prowadził jednak również obserwacje ciał niebieskich, używając instrumentów, które wywodziły się z astronomii starożytnej, a które musiał samodzielnie zbudować.
Jakie to były instrumenty? Do czego służyły? W jaki sposób prowadziło się nimi obserwacje? Czy Kopernik był lub przynajmniej bywał równie oryginalnym obserwatorem jak teoretykiem? Odpowiedzi na te pytania ukażą mniej znaną twarz astronoma z Fromborka.
14:00 Sesja pytań i odpowiedzi
Na pytania Publiczności odpowiadają Wykładowcy Dnia Otwartego
_______________________________________________________________________________
Ponadto w godzinach 10:00 – 15:00
pokazy komputerowe, m.in. na temat fal grawitacyjnych i wirtualna wędrówka po Wszechświecie;
Miki Cemelic – pokazy amatorskiego radioteleskopu do zbudowania domowej kuchni;
pokazy budowy spektroskopów domowymi metodami, instrumenty amatorskie, zdjęcia, konsultacje;
przy dobrej pogodzie pokazy plam na Słońcu;
pokazy tellurium (mechaniczny model układu, Słońce-Ziemia-Księżyc)wyjaśniające zjawiska nocy i dnia, pór roku, zaćmień Słońca i zakryć Księżyca itp.
astronomiczne zajęcia plastyczne dla dzieci (sugerowany wiek: od 5 do ok. 12 lat)
Stanowisko członków Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii,
________________________________________________________________________________
Impreza jest dostępna dla osób niepełnosprawnych po pokonaniu pochylni prowadzącej z parkingu na taras. Dla uczestników dostępny parking oraz woda.
Niestety bufet nie będzie czynny.