small pl CAMK logo

ASTRONOMIA W SZKOŁACH PONADPODSTAWOWYCH
Warszawa, 18 – 19 września 2021

 

Szanowni Państwo,

 

podobnie jak w zeszłym roku, z powodu epidemii, Seminarium dla Nauczycieli Fizyki w CAMK odbędzie się WYŁĄCZNIE w ograniczonej formie przez Internet.

 

Zapraszamy do udziału wszystkich chętnych (nie ma ograniczenia liczby uczestników). Udział w Seminarium jest bezpłatny - PROSIMY NIE DOKONYWAĆ ŻADNYCH PRZELEWÓW DO CAMK.

Spotkamy się na platformie wideokonferencyjnej Zoom. 

Zajęcia odbędą się w sobotę i niedzielę, 18 i 19 września, w godzinach 10:00 – 13:00.


Program - Sobota 18 IX


10:00 Marek Abramowicz, Centrum Astronomiczne im. M. Kopernika, PAN w Warszawie, 
“Co to jest układ inercjalny?”

Streszczenie: Omówiony będzie ciągle zagadkowy fenomen bezwładności ciał, zasada Macha etc. Wiąże się z tym pytanie postawione w tytule. Fizyka używa układów inercjalnych, ale mamy z nimi różne kłopoty: nie tylko koncepcyjne ale też zupełnie praktyczne.

 

11:00 Sławomir Miernicki, I LO im. Bolesława Prusa w Siedlcach,
“Drogowskazy Nieba Północnego”

Streszczenie: Ludzie od zarania dziejów grupują gwiazdy we wzory. Każda kultura umieszczała na niebie swoje własne mity i opowiadania, jednakże dopiero w 1930 roku Międzynarodowa Unia Astronomiczna (IAU) podzieliła niebo na 88 konstelacji, z własnymi, ściśle określonymi granicami. Gwiazdozbiory na naszym nocnym niebie mogą służyć jako „drogowskazy”, wskazując drogę do innych gwiazdozbiorów i obiektów. Celem warsztatu jest pokazanie prostych metod wyszukiwania gwiazd i konstelacji na półkuli północnej. Aby to zrobić, potrzebujemy wydrukowanych map nieba i kilku kolorowych zakreślaczy i długopisów. Zaczynając od „Wielkiego Wozu” w Wielkiej Niedźwiedzicy narysujemy wyimaginowane linie do innych konstelacji. W ten sposób, pracując na mapie nieba, uczestnicy poznają mapę nieba północnego.

 

12:00 Włodzimierz Kluźniak, Centrum Astronomiczne im. M. Kopernika, PAN w Warszawie,
“Czy czarna dziura może połknąć gwiazdę neutronową?”

Streszczenie: Proces łączenia się dwóch czarnych dziur jest znany dzięki rachunkom wspaniale potwierdzonym wykryciem przez detektory LIGO/Virgo fal grawitacyjnych wysyłanych w ostatnich chwilach zacieśniania się orbity układu podwójnego. Jest także znany, choć tylko w przyblizeniu ze względu na jej nieznaną strukturę wewnętrzną, przebieg koalescencji gwiazdy neutronowej z czarną dziurą, mimo że został zaobserwowany nie tylko przez detektory fal grawitacyjnych, ale także przez wiele teleskopów w licznych zakresach promieniowania elektromagnetycznego. Natomiast nie wiadomo jeszcze, co pozostawia po sobie gwiazda neutronowa, która łączy się z czarną dziurą.

 

Program - Niedziela 19 IX

 

Informacje techniczne.

 

Począwszy od tej edycji Seminarium będzie obsługiwane w naszym systemie konferencyjnym - Indico, w kategorii Popularyzacja: https://events.camk.edu.pl/category/9/.

Strona tegorocznego Seminarium to: https://events.camk.edu.pl/event/15/ .

Po wejściu na tą stronę można zmienić język systemu na polski (w prawym, górnym rogu strony). Następnie klikamy przycisk “Zarejestruj się”.

Rejestracja na Seminarium wymaga posiadania konta w systemie Indico. Konto umożliwi również rejestrację na przyszłe wydarzenia.

Proszę kliknąć przycisk "Zaloguj się..." (nawet jeśli nie mamy konta).

Posiadacze konta logują się i wypełniają formularz rejestracyjny.

Pozostałe osoby wybierają opcję utworzenia nowego konta. Następnie podajemy adres email na który będzie wysłana wiadomość weryfikująca, czekamy na wiadomość od webmaster-indico@camk.edu.pl i klikamy w podany w niej link weryfikujący. Otworzy się nowa strona na której kończymy zakładanie konta podając brakujące dane (* oznacza pola wymagane). Po założeniu konta będziemy automatycznie zalogowani i przeniesieni do formularza rejestracyjnego na Seminarium, który wypełniamy.

Po wypełnieniu formularza zostanie wysłany automatyczny email z potwierdzeniem.

 

Oprogramowanie Zoom można pobrać na stronie: https://zoom.us/download. Przed Seminarium zorganizujemy spotkanie testowe dla nowych użytkowników tej platformy.

 

W przypadku problemów prosimy o kontakt na adres:

 

semnau@camk.edu.pl

 

Pozdrawiam,

Stanisław Bajtlik

Archiwum seminariów

Seminarium w roku 2021.
Program seminarium
Seminarium w roku 2018.
Program seminarium
Seminarium w roku 2017.
Program seminarium
Seminarium w roku 2016.
Program seminarium
Seminarium w roku 2015.
Program seminarium
Seminarium w roku 2014.
Program seminarium
Seminarium w roku 2013.
Program seminarium
Seminarium w roku 2012.
Program seminarium
Seminarium w roku 2011.
Program seminarium
Seminarium w roku 2010.
Program seminarium
Seminarium w roku 2009.
Program seminarium
Seminarium w roku 2008.
Program seminarium
Seminarium w roku 2007.
Program seminarium
Seminarium w roku 2006.
Program seminarium
Seminarium w roku 2005.
Program seminarium
Seminarium w roku 2004.
Program seminarium
Seminarium w roku 2003.
Program seminarium
Seminarium w roku 2002.
Program seminarium
Seminarium w roku 2001.
Program seminarium
Seminarium w roku 2000.
Program seminarium
Seminarium w roku 1999.
Program seminarium