small pl CAMK logo

Spotkania z astronomią

Wykłady odbywają się w okresie od października do czerwca, raz w miesącu, w poniedziałki o godzinie 18:00.
 

 


 

Najbliższy wykład popularny



20.01.2025

Królestwo galaktyk


Stanisław Bajtlik

(CAMK, Warszawa)


Na nocnym niebie widzimy, nieuzbrojonym okiem, kilka tysięcy migoczących gwiazd. Mogłoby się wydawać, że to one skupiają materię we Wszechświecie. Że są podstawowymi "cegiełkami", wyznaczającymi strukturę Kosmosu. Okazuje się jednak, że to nie same gwiazdy ale ich skupiska - galaktyki są tymi wyznacznikami. Galaktyki są skupiskami setek miliardów gwiazd i to one decydują o strukturze Wszechświata oraz jego ewolucji. O ich istnieniu przekonaliśmy się zaledwie ok. 100 lat temu. Czym są galaktyki, jak powstały, jak się zmieniały, czym się różnią między sobą, jaki będzie ich los, w jakiej my mieszkamy? O tym będzie ten wykład.


 

Formy uczestnictwa:

 


 

Pełna lista Spotkań z Astronomią



02.03.2015

Czym jest nauka?


Michał Bejger (CAMK, Warszawa)


Wykład będzie poświęcony zagadnieniu uprawiania nauki: zdefiniowaniu tej specyficznej działalności i chwili zastanowienia się, czym różni się ona od innych dziedzin życia. Na przykładzie astronomii pokażę następnie, w jaki sposób gromadzimy i analizujemy wiedzę o Wszechświecie, wyciągamy wnioski dotyczące praw nim rządzących i w jaki sposób dokonywane są odkrycia astronomiczne z pierwszych stron gazet.


09.03.2015

Zderzenia galaktyk karłowatych


Ewa Łokas (CAMK, Warszawa)


Zderzenia między dyskowymi galaktykami karłowatymi są jednym z obiecujących scenariuszy powstawania obiektów znanych jako sferoidalne galaktyki karłowate, które obserwujemy w najbliższym otoczeniu Drogi Mlecznej. W trakcie wykładu omówione zostaną tego typu zjawiska oraz symulacje, które pozwalają je modelować. Sporo uwagi poświęcimy analizie konkretnych przykładów obiektów z Grupy Lokalnej, które mogły powstać w wyniku zderzeń, takich jak galaktyki karłowate Andromeda II i Fornax.


16.03.2015

Tajemnice kwazarów


Justyna Modzelewska (CAMK, Warszawa)



23.03.2015

Polskie obserwatoria astronomiczne na świecie


Wojciech Pych (CAMK, Warszawa)


Prezentacja ma formę wirtualnej wycieczki po obserwatoriach astronomicznych, w których znajdują się teleskopy dostępne dla polskich astronomów.


30.03.2015

Misja Rosetta


Katarzyna Drozd (CAMK, Warszawa)


Misja Rosetta to kamień milowy w poszukiwaniu zrozumienia początków Układu Słonecznego, pochodzenia komet i ich budowy. Opuściła Ziemie ponad 10 lat temu, aby wylądować na maleńkiej drobinie, znacznie mniejszej od przeciętnego miasta. I się udało! Według zespołu dowodzącego misją, lądowanie na komecie było równie ekscytujace, co lądowanie na Księżycu. Poza spektakularnym sukcesem technologicznym, triumfem matematycznej precyzji nad nieobliczalnymi siłami przyrody - czego się nauczyliśmy? W trakcie spotkania ze słuchaczami postaram się przybliżyć istotę pierwszych wyników z misji Rosetta.