small pl CAMK logo

Treść wpisu

Data utworzena: ,   Data archiwum:

"Wielkie wpadki nauki"

Zapraszamy na imprezę w ramach XVI Warszawskiego Festiwalu Nauki "Wielkie wpadki Nauki". W piątek, 28 września, o godz. 18:00 w Nowej Auli w Starym BUW, na Uniwerstytecie Warszawskim, przy Krakowskim Przedmieściu 26/28, Stanisław Bajtlik z CAMK, PAN i Jarosław Włodarczyk z Instytutu Historii Nauki PAN będą debatować o efektownych wpadkach nauki.

Streszczenie:

Od czasu do czasu świat dowiaduje się o niezwykłych pomyłkach naukowców. Nadświetlne neutrina, zimna fuzja, kanały na Marsie, promienie N i wiele, wiele innych doniesień trafiło na kilka dni, tygodni, czasem miesięcy na czołówki gazet. Zdarzało się, że takie fałszywe informacje były potwierdzane przez innych uczonych. Zwykle jednak szybko były demaskowane – na ogół tym szybciej, im bardziej wydawały się niezwykłe. Spotkanie będzie poświęcone takim wielkim głośnym wpadkom nauki. Nie chodzi o błędne teorie, nie chodzi o oszustwa ani pseudonaukowych hochsztaplerów, często działających na polityczne zamówienie. Te „wielkie wpadki”, o których będzie mowa, łączy to, że były dokonane przez uczonych o ustalonej renomie, doświadczonych, pracujących w szanowanych instytucjach, posługujących się uznaną metodą naukową. Chodzi więc nie o wynaturzenia nauki, ale o wpadki w ramach naukowej praktyki. Jak i dlaczego do nich dochodzi to takich wpadek? Jakie są ich cechy wspólne? Jak nauka oczyszcza się z błędnych wyników? Czy można je całkowicie wyeliminować? Czy wpadki to kompromitacja nauki, czy też ich falsyfikacja to powód do dumy? Czy możemy być pewni, że w dzisiejszej nauce nie żyjemy w fałszywych przekonaniach wynikających z niesfalsyfikowanych „wielkich wpadek”?

28 IX godz. 18, Uniwersytet Warszawski, ul. Krakowskie Przedmieście 26/28, Nowa Aula w Starym BUW. Dyskusja w ramach Warszawskiego Festiwalu Nauki. 

Archiwa


Kategorie