small pl CAMK logo

Treść wpisu

Data utworzena: ,   Data archiwum:

Profesor Janusz Gil nie żyje

Koledzy z Instytutu Astronomii Uniwersytetu Zielonogóskiego przekazali nam smutną wiadomość:

 

Z ogromnym żalem informujemy, że nasz przyjaciel i kolega, profesor Janusz Gil, zmarł nagle wczoraj, 19 października 2014, w swoim domu w Wilkanowie koło Zielonej Góry.

Janusz był nie tylko naszym mentorem, wieloletnim dyrektorem Instytutu Astronomii oraz ostatnio Prorektorem do spraw Nauki i Współpracy z Zagranicą Uniwersytetu Zielonogórskiego, ale również przyjacielem i kolegą. Wszyscy pamiętamy jego entuzjazm i pasję naukową, które były siłą napędową badań, jakie prowadził i wielu osiągnięć w jego karierze.

Janusz był także człowiekiem wizji. To właśnie Janusz Gil był założycielem zielonogórskiej astronomii. Ośrodek ten szybko wpisał się w światową mapę ośrodków astrofizycznych zajmujących się gwiazdami neutronowymi oraz pulsarami. Tworząc Zielonogórskie Centrum Astronomii przyczynił się do wykształcenia kolejnych pokoleń astronomów, którzy nie rzadko rozwijają dziś swoje kariery w zagranicznych ośrodkach naukowych.

Trudno nam dziś uwierzyć, iż nie zobaczy i nie otworzy drzwi do swojego największego marzenia, jakim było planetarium. Planetarium, które z jego inicjatywy powstaje na naszych oczach w Zielonej Górze. Jego dziedzictwo będzie trwało.

W tych trudnych chwilach jesteśmy myślami z jego żoną Emilią, jego synami Jarkiem i Michałem oraz całą jego Rodziną.

 

Przyjmijcie od nas najszczersze wyrazy współczucia.

Pracownicy Instytutu Astronomii

Uniwersytetu Zielonogórskiego

 

Wyrazy współczucia dla Rodziny wyrażają także pracownicy Centrum Astronomicznego im. M. Kopernika, PAN.

 

Zdjęcie: Gazeta Lubuska

Archiwa


Kategorie