small pl CAMK logo

Treść wpisu

Data utworzena: ,   Data archiwum:

Bolid Ciechanów czyli polski mini-Czelabińsk

15 lutego 2013 roku 17-metrowa planetoida wpadła w ziemską atmosferę i spowodowała zjawisko bolidu Czelabińsk, którego maksymalny blask był większy niż jasność Słońca i który zakończył się spadkiem meteorytu w jeziorze Chebarkul. Około 16 godzin później na odległość 27700 km do Ziemi zbliżyła się planetoida 367943 Duende (2012 DA14). Oba ciała nie były jednak ze sobą związane i koincydencja czasowa była przypadkowa.

Mało kto wie, że ponad dwa lata wcześniej wystąpiła podobna sytuacja, która z jednej strony jest mniej spektakularna, ale z drugiej znacznie ciekawsza.

W nocy z 12 na 13 października 2010 roku o godzinie 02:52:32 UT niebo nad Polską rozświetlił bolid o jasności -8.6 magnitudo, który swój maksymalny blask osiągnął nad miejscowością Ciechanów. Zjawisko to zostało zarejestrowane przez pięć stacji Polskiej Sieci Bolidowej (PFN), przy czym materiał najlepszej jakości został uzyskany przez stacje w Nowym Mieście Lubawskim (operator Janusz Laskowski) i w Gniewowie (operator Krzysztof Polakowski).

Końcowa prędkość bolidu wyniosła tylko 5.8 km/s, a to oznacza, że fragment o masie około 2 kilogramów powinien przetrwać przejście przez atmosferę i dać spadek meteorytu w okolicy wsi Grabowo niedaleko Ostrołęki.

Jakby tego było mało, mnie więcej w tym samym czasie blisko Ziemi przeleciały dwie małe planetoidy, które astronomowie oznaczyli symbolami 2010 TB54 i 2010 SX11. O ile w przypadku bolidu Czelabińsk i planetoidy Duende nie było żadnego podobieństwa orbit, to w przypadku bolidu Ciechanów i planetoid 2010 TB54 i 2010 SX11 podobieństwo to jest wyraźne!

Gdy cofniemy się w czasie i sprawdzimy jak zmieniały się orbity wszystkich tych ciał w przeszłości, okazuje się 5000 lat temu były one jeszcze bardziej podobne niż obecnie. To sugeruje, że obiekty te mogły powstać w wyniku rozpadu jednego większego ciała.

Wszystkie te wyniki zostały opisane w pracy pt. "PF131010 Ciechanów fireball - the body possible related to Near Earth Asteroids 2010 TB54 and 2010 SX11", która została zaakceptowana do druku w czasopiśmie Monthly Notices of the Royal Astronomical Society (MNRAS). Autorami pracy są A. Olech (Centrum Astronomiczne im. M. Kopernika), P. Żołądek, M. Wiśniewski, R. Rudawska, J. Laskowski, K. Polakowski, M. Maciejewski, T. Krzyżanowski, T. Fajfer i Z. Tymiński.


Fot. Zdjęcie bolidu Ciechanów uzyskane ze stacji w Nowym Mieście Lubawskim (Źródło: PFN/PKiM)

Archiwa


Kategorie