„Nowy Wspaniały Wszechświat – cudowny wiek astronomii” - Festiwal Nauki

27 września, 2020, godz. 17:00, Warszawski Festiwal Nauki, Debata Główna

Debata wyłącznie w wersji online.

Od początku XX wieku trwa okres wielkich odkryć astronomicznych. Postępy technologiczne umożliwiły obserwacje Kosmosu we wszystkich zakresach fal elektromagnetycznych, cząstek elementarnych, a ostatnio także fal grawitacyjnych. Otwieranie każdego z tych okien, zawsze przynosiło nowe, często zaskakujące odkrycia. Teraz rewolucja technologiczna, informatyczna i w zakresie teorii trwa nadal. Członkowie panelu dyskusyjnego przedstawią nowe perspektywy badań astronomicznych w różnych obszarach:

- prof. Dorota Rosińska, Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu Warszawskiego, opowie o nowej generacji detektorów fal grawitacyjnych i udziale polskich uczonych w ich budowie;

- prof. Grzegorz Pietrzyński, Centrum Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika, PAN, opowie o instrumentach Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO), w tym o projekcie Ekstremalnie Wielkiego Teleskopu, o średnicy zwierciadła 39 m;

- prof. Andrzej Udalski, Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu Warszawskiego, opowie o nowych możliwościach stwarzanych przez masowe obserwacje dużych fragmentów nieba, przy użyciu niewielkich teleskopów i wykorzystaniu wyrafinowanych metod analizy zebranych danych.

Prowadzenie: dr Stanisław Bajtlik, Centrum Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika, PAN.

Aby wziąć udział w debacie online - trzeba wejść na stronę Festiwalu, w zakładkę program-> spotkania:
Znaleźć interesujące spotkanie, w tym wypadku spotkanie numer 5. Nowy Wspaniały Wszechświat – cudowny wiek astronomiiprzy którym widnieje link do wydarzenia.
Po kliknięciu w niego przeniesie nas na stronę YouTube'a, na której pojawi się to spotkanie.