Wykłady odbywają się w okresie od października do czerwca, raz w miesącu, w poniedziałki o godzinie 18:00.
Na nocnym niebie widzimy, nieuzbrojonym okiem, kilka tysięcy migoczących gwiazd. Mogłoby się wydawać, że to one skupiają materię we Wszechświecie. Że są podstawowymi "cegiełkami", wyznaczającymi strukturę Kosmosu. Okazuje się jednak, że to nie same gwiazdy ale ich skupiska - galaktyki są tymi wyznacznikami. Galaktyki są skupiskami setek miliardów gwiazd i to one decydują o strukturze Wszechświata oraz jego ewolucji. O ich istnieniu przekonaliśmy się zaledwie ok. 100 lat temu. Czym są galaktyki, jak powstały, jak się zmieniały, czym się różnią między sobą, jaki będzie ich los, w jakiej my mieszkamy? O tym będzie ten wykład.
Marek Sarna (CAMK, Warszawa)
W swoim wykładzie omówię trzy grupy tematów: i) liczby u Sumerów i pitagorejczyków; ii) dlaczego tydzień ma 7 dni oraz iii) symboliczne znaczenie liczby 7 w przeciągu wieków.
Paweł Haensel (CAMK, Warszawa)
Plan wykladu obejmuje nastepujace tematy: Historyczne supernowe. Klasyfikacja supernowych. Supernowe typu I i II i ich mechanizmy. Pozostalosci po supernowych, pulsary. Hipernowe i blyski gamma. Supernowe i kosmologia.