small pl CAMK logo

Spotkania z astronomią

Wykłady odbywają się w okresie od października do czerwca, raz w miesącu, w poniedziałki o godzinie 18:00.
 

 


 

Najbliższy wykład popularny



20.01.2025

Królestwo galaktyk


Stanisław Bajtlik

(CAMK, Warszawa)


Na nocnym niebie widzimy, nieuzbrojonym okiem, kilka tysięcy migoczących gwiazd. Mogłoby się wydawać, że to one skupiają materię we Wszechświecie. Że są podstawowymi "cegiełkami", wyznaczającymi strukturę Kosmosu. Okazuje się jednak, że to nie same gwiazdy ale ich skupiska - galaktyki są tymi wyznacznikami. Galaktyki są skupiskami setek miliardów gwiazd i to one decydują o strukturze Wszechświata oraz jego ewolucji. O ich istnieniu przekonaliśmy się zaledwie ok. 100 lat temu. Czym są galaktyki, jak powstały, jak się zmieniały, czym się różnią między sobą, jaki będzie ich los, w jakiej my mieszkamy? O tym będzie ten wykład.


 

Formy uczestnictwa:

 


 

Pełna lista Spotkań z Astronomią



07.11.2016

Astrofizyka na palcach


Andrzej Zdziarski (CAMK, Warszawa)


Wiele problemów astrofizyki można rozwiązać w sposób przybliżony prostymi rachunkami. Nie potrzebujemy do tego komputerów, ale mimo to często musimy użyć prostych wzorów, np. prawa powszechnego ciążenia. Takie oszacowania są bardzo istotne dla zrozumienia obiektów w kosmosie. Są one też nadal często używane w pracy naukowej. Szczególne przypadki trudnych problemów naukowych można często prosto rozwiązać. Rozwiązania takie są też użyteczne do testowania wyników obliczeń numerycznych. Podam szereg przykładów takich prostych oszacowań.


14.11.2016

Pomiary grawitacji


Leszek Zdunik (CAMK, Warszawa)



21.11.2016

Ewolucja populacji gwiazd


Bartosz Bełdycki (CAMK, Warszawa)



28.11.2016

Konstelacje


Justyna Średzińska (CAMK, Warszawa)


Konstelacje - Już starożytni patrząc w nocne niebo zastanawiali się czym są te świecące na nieboskłonie punkciki. Obserwowali gwiazdy, grupowali je, określali symboliczne kształty i nazywali imionami bogów czy też zwierząt. Podczas wykładu postaram się przedstawić rys historyczny tworzenia konstelacji, pokazać kilka ciekawych przypadków określania gwiazdozbiorów w różnych kulturach oraz programy komputerowe, które przynoszą tyle samo ciekawej wiedzy co zabawy. Pozdrawiam,