small pl CAMK logo

Spotkania z astronomią

Wykłady odbywają się w okresie od października do czerwca, raz w miesącu, w poniedziałki o godzinie 18:00.
 

 


 

Najbliższy wykład popularny



20.01.2025

Królestwo galaktyk


Stanisław Bajtlik

(CAMK, Warszawa)


Na nocnym niebie widzimy, nieuzbrojonym okiem, kilka tysięcy migoczących gwiazd. Mogłoby się wydawać, że to one skupiają materię we Wszechświecie. Że są podstawowymi "cegiełkami", wyznaczającymi strukturę Kosmosu. Okazuje się jednak, że to nie same gwiazdy ale ich skupiska - galaktyki są tymi wyznacznikami. Galaktyki są skupiskami setek miliardów gwiazd i to one decydują o strukturze Wszechświata oraz jego ewolucji. O ich istnieniu przekonaliśmy się zaledwie ok. 100 lat temu. Czym są galaktyki, jak powstały, jak się zmieniały, czym się różnią między sobą, jaki będzie ich los, w jakiej my mieszkamy? O tym będzie ten wykład.


 

Formy uczestnictwa:

 


 

Pełna lista Spotkań z Astronomią



10.10.2016

Fale grawitacyjne


Stanisław Bajtlik (CAMK, Warszawa)



17.10.2016

Nasze Miejsce we Wszechświecie


Andrzej Sołtan (Camk, Warszawa)



24.10.2016

Accretion flows onto black holes


Bhupendra Mishra (CAMK, Warszawa)


The black holes are one of the most promising central objects to learn about the extreme physics involved in nature. They range from stellar mass to supermassive black holes. These monsters of the universe swallow everything coming close to it. The stars fall into black holes through giant disks around them. This is because the stars orbit around these black holes. The day to day life physics does not hold in the vicinity of these central objects and hence one needs to apply general relativistic theory proposed by A. Einstein. I shall talk about process through which the plasma from donor stars accrete into black holes. I shall give an overview of how black holes are formed and how do they shape the galaxies. The computer models will illustrate the challenging physics in these objects with the help of few simple movies I created.

Szanowni Państwo, najbliższy wykład z cyklu "Spotkania z astronomią" będzie wygłoszony po angielsku. Jest to eksperyment, który robimy na prośbę niektórych z Państwa. Robimy to z myślą np. o tych maturzystach, którzy planują studia za granicą, o uczniach liceów z wykładowym angielskim, a także tych z Państwa, którzy chcą sprawdzić czy rozwinąć znajomość terminologii naukowej w języku angielskim. Zachęcamy do udziału. Prelegent, nasz doktorant Bhupendra Mishra będzie wyświetlał slajdy z napisami w języku polskim. Nasza doktorantka, Justyna Średzińska będzie pomagała w zrozumieniiu, w przypadku szczególnych trudności. Od Państwa zależy czy będziemy kontynuować ten eksperyment w kolejnych semiestrach.   Zapraszamy.