Centrum Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika Polskiej Akademii Nauk (CAMK PAN) w Warszawie ogłasza nabór na stypendium doktoranckie w dziedzinie astrofizyki.
Dwuletnie stypendium związane jest z projektem badawczym OPUS (2016/23/B/ST9/03123), pn. ”Narzędzia do szukania okresowości w AGN w erze "Big Data", finansowanym ze środków Narodowego Centrum Nauki, którego kierownikiem jest dr Alex Markowitz. Podjęcie badań w CAMK powinno nastąpić 1 października 2017 roku.
Stypendysta będzie prowadził badania naukowe zmienności aktywnych jąder galaktyk (AGN) w oparciu o obecne i przyszłe duże bazy danych np. PanSTARRS, LOFAR, LSST i SKA. Uwzględnienie w analizie wpływu czerwonego szumu winno doprowadzić do wiarygodnego stwierdzenia czy w AGN są oscylacje kwazi-periodyczne (QPO) czy ich brak. Wyniki te pozwolą na lepszą interpretację sygnałów okresowych w AGN, np. na ocenę udziału galaktyk z podwójną SMBH lub udziału radiowo głośnych AGN z precesującym dżetem.
Doktorant posłuży się metodami statystycznymi powszechnie używanymi gdy ubóstwo danych nie pozwala konstruować widma PSD: falki, dopasowanie bayesowskie w dziedzinie czasu, składanie z fazą okresu próbnego i funkcje autokorelacji. W oparciu o zaawansowane symulacje Monte Carlo, uwzględniające obecność czerwonego szumu przeprowadzi ocenę wiarygodności każdej z tych metod, na ile są w stanie odróżnić czysty czerwony szum od takiego z dodatkiem wąskopasmowych oscylacji (ściśle- lub niby-periodycznych). Zamierzamy sprawdzić, kiedy detekcja oscylacji kwazi-periodycznych (QPO) w AGN jest naprawdę wiarygodna i jak różne są czułości poszczególnych metod oraz jaka liczba cykli jest niezbędna do wiarygodnego potwierdzenia detekcji QPO.
Stypendium związane jest ze studiami doktoranckimi w CAMK-u. Do naboru mogą się zgłaszać kandydaci, którzy ukończyli (lub ukończą przed rozpoczęciem badań w CAMK-u) studia uniwersyteckie uzyskując stopień magistra (lub równoważny) w zakresie astronomii, astrofizyki lub fizyki. Przy naborze preferowana będzie wiedza o AGN i ich zmienności blasku oraz znajomość metod statystycznych numerycznych i umiejętność programowania w językach Fortran, Python, R itp.
Do podania o przyjęcie na studia doktoranckie prosimy dołączyć odpis dyplomu ukończenia studiów, życiorys, spis ewentualnych publikacji naukowych, oraz zwięzłą informację o dotychczasowych osiągnięciach i doświadczeniu kandydata oraz zainteresowaniach naukowych. Wymagany jest list polecający od samodzielnego pracownika naukowego.
Dokumenty należy składać do 21 września 2017 roku w sekretariacie CAMK (ul. Bartycka 18, 00-716 Warszawa, tel. 022 3296100) lub e-mailem, w formacie PDF, na adres: recruitment@camk.edu.pl
Dodatkowe informacje można uzyskać pocztą elektroniczną pisząc na adres: almarkowitz@camk.edu.pl
Niniejszy nabór jest niezależny od naboru na studia doktoranckie w CAMK (https://www.camk.edu.pl/en/phd/).