small pl CAMK logo

Spotkania z astronomią

Wykłady odbywają się w okresie od października do czerwca, raz w miesącu, w poniedziałki o godzinie 18:00.
Forma hybrydowa: "na żywo" / Zoom / YouTube (szczegóły poniżej).

 


 

Najbliższy wykład popularny



22.04.2024

O czym nam mówią pulsary


Leszek Zdunik

(CAMK, Warszawa)


Pulsary to obiekty wysyłające impulsy w równych odstępach czasu. Już ta własność wskazuje, że są to obiekty niezwykłe, o cechach niespotykanych na Ziemi. Gwiazdy neutronowe, bo one są pulsarami, charakteryzują się gęstością wielokrotnie przewyższającą gęstość jąder atomowych, nieosiągalną w laboratoriach. Przedstawię możliwe konsekwencje coraz dokładniejszych obserwacji gwiazd neutronowych dla opisu własności gęstej materii jądrowej.

Transmisja w  Youtube


 

Formy uczestnictwa:

  • Na żywo w sali wykładowej przy ulicy Bartyckiej 18 w Warszawie.
  • Zoom: wymagana jednorazowa rejestracja na wszystkie spotkania w sezonie. Uwaga: zaczynamy nowy sezon 2023/24!

Logo Zoom  Rejestracja na spotkanie w Zoom   ♦   Instrukcja dla użytkowników Zoom.

  • YouTube: link do wykładu na platformie YouTube jest podany pod streszczeniem wykładu (jest inny dla każdego wykładu).

 


 

Pełna lista Spotkań z Astronomią



11.01.2016

7


Marek Sarna (CAMK, Warszawa)


W swoim wykładzie omówię trzy grupy tematów: i) liczby u Sumerów i pitagorejczyków; ii) dlaczego tydzień ma 7 dni oraz iii) symboliczne znaczenie liczby 7 w przeciągu wieków.


18.01.2016

Gwiazdy supernowe - kosmiczne superwybuchy


Paweł Haensel (CAMK, Warszawa)


Plan wykladu obejmuje nastepujace tematy: Historyczne supernowe. Klasyfikacja supernowych. Supernowe typu I i II i ich mechanizmy. Pozostalosci po supernowych, pulsary. Hipernowe i blyski gamma. Supernowe i kosmologia.


22.02.2016

Jak zmierzyć najmniejsze gwiazdy?


Leszek Zdunik (CAMK, Warszawa)



29.02.2016

Życie na gorąco. Plotki z życia gwiazd


Weronika Narloch (CAMK, Warszawa)



07.03.2016

Fale grawitacyjne


Michał Bejger (CAMK, Warszawa)



14.03.2016

Rozrywanie gwiazd


Krzysztof Hryniewicz (CAMK, Warszawa)



21.03.2016

Prawo powszechnego ciążenia


Krzysztof Nalewajko (CAMK, Warszawa)



04.04.2016

Jak powstają czarne dziury?


Janusz Ziółkowski (CAMK, Warszawa)



11.04.2016



Szanowni Państwo, z powodów niezależnych od organizatorów, dziejszy (11.04.2016) wykład prof. Tomasza Bulika na temat źródeł fal grawitacyjnych jest odwołany. Serdecznie przepraszamy. Wykład ten zostanie wygłoszony w semestrze jesiennym.   Zapraszamy na specjalny wykład prof. Piotra Życkiego, w środę, 13 kwietnia o godz. 17:00. Tytuł wykładu: "Silna grawitacja w pobliżu czarnych dziur o różnych masach".


18.04.2016

Poprzeczka w Drodze Mlecznej


Ewa L. Łokas (CAMK, Warszawa)



25.04.2016

Niemiecki program rakietowy w czasie II Wojny Światowej


Alosza Pamiatnych (CAMK, Warszawa)



09.05.2016

Ciemna materia w galaktykach karłowatych


Klaudia Kowalczyk (CAMK, Warszawa)



16.05.2016

Czy istnieje życie poza Ziemią?


Wojciech Pych (CAMK, Warszawa)



23.05.2016

Testy ogólnej teorii względności


Maciej Wielgus (CAMK, Warszawa)



30.05.2016

Satelita Athena


Agata Różańska (CAMK, Warszawa)



10.10.2016

Fale grawitacyjne


Stanisław Bajtlik (CAMK, Warszawa)



17.10.2016

Nasze Miejsce we Wszechświecie


Andrzej Sołtan (Camk, Warszawa)



24.10.2016

Accretion flows onto black holes


Bhupendra Mishra (CAMK, Warszawa)


The black holes are one of the most promising central objects to learn about the extreme physics involved in nature. They range from stellar mass to supermassive black holes. These monsters of the universe swallow everything coming close to it. The stars fall into black holes through giant disks around them. This is because the stars orbit around these black holes. The day to day life physics does not hold in the vicinity of these central objects and hence one needs to apply general relativistic theory proposed by A. Einstein. I shall talk about process through which the plasma from donor stars accrete into black holes. I shall give an overview of how black holes are formed and how do they shape the galaxies. The computer models will illustrate the challenging physics in these objects with the help of few simple movies I created.

Szanowni Państwo, najbliższy wykład z cyklu "Spotkania z astronomią" będzie wygłoszony po angielsku. Jest to eksperyment, który robimy na prośbę niektórych z Państwa. Robimy to z myślą np. o tych maturzystach, którzy planują studia za granicą, o uczniach liceów z wykładowym angielskim, a także tych z Państwa, którzy chcą sprawdzić czy rozwinąć znajomość terminologii naukowej w języku angielskim. Zachęcamy do udziału. Prelegent, nasz doktorant Bhupendra Mishra będzie wyświetlał slajdy z napisami w języku polskim. Nasza doktorantka, Justyna Średzińska będzie pomagała w zrozumieniiu, w przypadku szczególnych trudności. Od Państwa zależy czy będziemy kontynuować ten eksperyment w kolejnych semiestrach.   Zapraszamy.


07.11.2016

Astrofizyka na palcach


Andrzej Zdziarski (CAMK, Warszawa)


Wiele problemów astrofizyki można rozwiązać w sposób przybliżony prostymi rachunkami. Nie potrzebujemy do tego komputerów, ale mimo to często musimy użyć prostych wzorów, np. prawa powszechnego ciążenia. Takie oszacowania są bardzo istotne dla zrozumienia obiektów w kosmosie. Są one też nadal często używane w pracy naukowej. Szczególne przypadki trudnych problemów naukowych można często prosto rozwiązać. Rozwiązania takie są też użyteczne do testowania wyników obliczeń numerycznych. Podam szereg przykładów takich prostych oszacowań.


14.11.2016

Pomiary grawitacji


Leszek Zdunik (CAMK, Warszawa)



21.11.2016

Ewolucja populacji gwiazd


Bartosz Bełdycki (CAMK, Warszawa)



28.11.2016

Konstelacje


Justyna Średzińska (CAMK, Warszawa)


Konstelacje - Już starożytni patrząc w nocne niebo zastanawiali się czym są te świecące na nieboskłonie punkciki. Obserwowali gwiazdy, grupowali je, określali symboliczne kształty i nazywali imionami bogów czy też zwierząt. Podczas wykładu postaram się przedstawić rys historyczny tworzenia konstelacji, pokazać kilka ciekawych przypadków określania gwiazdozbiorów w różnych kulturach oraz programy komputerowe, które przynoszą tyle samo ciekawej wiedzy co zabawy. Pozdrawiam,


05.12.2016

Ramiona spiralne w galaktykach


Marcin Semczuk (CAMK, Warszawa)


Około 2/3 wszystkich galaktyk we Wszechświecie to galaktyki spiralne. Galaktyki tego typu to jedne z najbardziej zachwycających obiektów obserwowanych we Wszechświecie. Swoją nazwę i wdzięk zawdzięczają strukturze ramion spiralnych. Pomimo powszechności ramion spiralnych, do dziś nie wiadomo w jaki sposób one powstają i dlaczego są tak częste. Przed paroma dekadami powstało kilka teorii na ten temat, jednakże żadna z nich nie jest dzisiaj powszechnie akceptowana jako wyjaśnienie dla wszystkich rodzajów ramion spiralnych. Podczas wykładu przedstawię podstawowe przewidywania tych teorii oraz obecny stan wiedzy z tej dziedziny.


12.12.2016

Gwiazdy neutronowe - fabryki supergęstej materii


Magdalena Sieniawska (CAMK, Warszawa)



19.12.2016

Tańczące gwiazdy - o pulsacjach gwiazd


Monika Rybicka (CAMK, Warszawa)