Michał Różyczka (CAMK)
50 Szkoła Matematyki Poglądowej, Nadarzyn, 25.01.2013.
Janusz Kałużny (CAMK, Warszawa)
godz.: 18:00, wykład w Gminnym Ośrodku Kultury w Raszynie, ul. Poniatowskiego 20.
Stanisław Bajtlik (CAMK, Warszawa)
godz. 12:30, PAN, Sala Lustrzana, Pałac Staszica, Nowy Świat 72, Warszawa. Wykład w trakcie sesji z okazji 540 rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika.
Karolina Bąkowska (CAMK, Warszawa)
godz. 20:00 i 21:00, wykład w Obserwatorium Astronomicznym Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, ul. Słoneczna 36. Obowiązuje wcześniejsza rejestracja. Zasady rejestracji na stronie Obserwatorium.
Stanisław Bajtlik (CAMK, Warszawa)
godz. 11:00, wykład na Uniwersytecie Dzieci, Szkoła Wyzsza im. Pawła Wlodkowica, Al. Kilińskiego 12, bud.C, Płock.
Stanisław Bajtlik (CAMK, Warszawa)
O „paradoksie bliźniąt” uczą się nawet dzieci w szkole. Tymczasem ten liczący ponad sto lat problem okazuje się głębszy i mniej akademicki niż sądzono. Wciąż ukazują się prace teoretyczne przedstawiające nowe wersje tego „paradoksu”. Liczący ponad sto lat, znany najlepiej ze wszystkich fizycznych paradoksów, einsteinowski „paradoks zegarów”, fascynujący uczniów, studentów i szeroką publiczność pod nazwą „paradoksu bliźniąt” musi (i jest) dziś być uwzględniany przez inżynierów projektujących i kierujących systemem GPS. Okazuje się, że bez paradoksalnych bliźniaków inercjalnych w świecie nowoczesnej technologii ani rusz.
Wtorek, 14 maja 2013, godz. 18:00. Miejsce: Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu Warszawskiego, Al. Ujazdowskie 4. Wykład dla Koła Naukowego Studentów Atronomii na Uniwersytecie Warszawskim.
Stanisław Bajtlik (CAMK, Warszawa)
godz. 11:00, Bródnowski Uniwersytet Dzieci, Dom Kultury Świt, ul. Wysockiego 11, Warszawa
Stanisław Bajtlik (CAMK, Warszawa)
Jaki wpływ ma literatura na odkrycia naukowe? Jak wizje pisarzy determinują zbiorową wyobraźnię? W jakim stopniu nowoczesne teorie naukowe inspirują artystów teatru i jak mogą być przez nich przetwarzane i przenoszone na grunt sceny? Tematem rozmowy będzie technologia, która pozwala człowiekowi przejmować kolejne obszary doświadczenia.
Sobota, 29 czerwca 2013, godzina 11:00, Centrum Kultury Zamek, ul. Świętego Marcina 80/82, Poznań. FORUM Człowiek. Granice w ramach Festiwalu MALTA. Uczestnicy: Agnieszka Jelewska (teatrolog), Jacek Dukaj (pisarz), Stanisław Bajtlik (astrofizyk). Prowadzenie: Edwin Bendyk. Dyskusja zostanie poświęcona relacji miedzy literaturą, sztuką i nauką.
Stanisław Bajtlik (Centrum Astronomiczne im. M. Kopernika)
7 października 2013, godz. 18:00, Aula w budynku Starej Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego, Krakowskie Przedmieście 26/28, Warszawa. Wykład inauguracyjny na Uniwersytecie Otwartym Uniwersytetu Warszawskiego.
Grzegorz Woźniak (CAMK)
Na początku XX stulecia człowiek rozpoczął zdobywanie przestworzy – zaczął uczyć się jak latać. Jeszcze zanim ten wiek się skończył technologię latania miał opanowaną do perfekcji. W międzyczasie zaczął latać w kosmos. Teraz coraz intensywniej interesuje się miejscem gdzie nie można już latać zwykłym samolotem, ale to jeszcze nie kosmos. To stratosfera. Miejsce idealne dla raczkującej „turystyki kosmicznej” i małych eksperymentów naukowych. Jak bada się te rejony atmosfery? Jakie panują tam warunki i czy są one bezpieczne dla człowieka? No i jak się tam w ogóle dostać?
8 listopada, godz. 10:40, Sala Widowiskowa Politechniki Łodzkiej przy al. Politechniki 3a w Łodzi.
Stanisław Bajtlik (CAMK, Warszawa)
Dyskusja zorganizowana przez Instytut Fizyki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Tematyka, wokół której będzie się toczyła dyskusja obejmuje problem związku pomiędzy złożonymi formami występującymi w przyrodzie, a prostotą praw przyrody,we wszelkich możliwych skalach, od subatomowej po wielkoskalową strukturę Wszechświata.
6 grudnia 2013, początek o godz. 10:00. Miejsce: Instytut Fizyki, ul. Uniwersytecka 4, Katowice. Czytaj więcej o dyskusji.