small pl CAMK logo

Wykłady poza CAMK



10.01.2014

"W poszukiwaniu drugiej Ziemi - o planetach pozasłonecznych"

Karolina Bąkowska (CAMK)

Miejsce: Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, ul. Słoneczna 36.


13.02.2014

""O czasie""

Stanisław Bajtlik (CAMK, Warszawa)

Czym jest czas? Św. Augustyn mówił: "gdy nikt mnie nie pyta, wiem co to jest, gdy ktoś zapyta, nie wiem." Jak współcześni fizycy określają czas, jak go mierzą i dlaczego "czas to pieniądz". O tym wszystkim będzie ten wykład.

Wykład odbędzie się 13 lutego 2014, o godz. 18:00 w bibliotece Centrum Informacji im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego, ul. Czerniakowska 178A, w Warszawie.


06.03.2014

"Czy istnieje życie poza Ziemią?"

Stanisław Bajtlik (Centrum Astronomiczne im. M.Kopernika, PAN, Warszawa)

Pytanie o istnienie życia poza Ziemią jest wyjątkowym pytaniem naukowym. W identycznej formie stawiają je sobie uczeni i laicy. Jednocześnie, to ważne pytanie wydaje się wyjątkowo proste i dla każdego zrozumiałe. Tymczasem nie ma dobrej definicji życia, a jego pochodzenie na Ziemi nie jest do końca wyjaśnione. Czy życie powstaje w sposób konieczny, gdy tylko sprzyjają temu warunki fizyko-chemiczne czy jest czymś wyjątkowym? Czy jesteśmy sami w Kosmosie, czy tylko nie potrafimy dostrzec życia gdzie indziej? Ostatnie odkrycia planet poza Układem Słonecznym stwarzają nadzieje na znalezienie odpowiedzi na te pytania.

Czwartek, 6 marca 2014, godz. 16:00. Wykład w ramach Wszechnicy PAU w Gliwicach. Miejsce: Centrum Edukacyjne im. Jana Pawła II, Gliwice (obok Katedry). Wstęp wolny.


08.03.2014

"Co to jest czas?"

Stanisław Bajtlik (CAMK, PAN, Warszawa)

Czym jest czas? Św. Augustyn mówił: "gdy nikt mnie nie pyta, wiem co to jest, gdy ktoś zapyta, nie wiem." Jak współcześni fizycy określają czas, jak go mierzą i dlaczego "czas to pieniądz". O tym wszystkim będzie ten wykład.

sobota, 8 marca 2014, godz. 14:00, siedziba Towarzystwa Miłośników Ziemi Żywieckiej, ul. Zamkowa 4, Żywiec.


22.03.2014

"W poszukiwaniu drugiej Ziemi, czyli o planetach pozasłonecznych "

Karolina Bąkowska (CAMK, PAN, Warszawa)

Astronomowie przez wiele lat marzyli o znalezieniu planet poza Układem Słonecznym. Mimo wielu podejmowanych prób i wysiłków, aż do lat 90tych XX wieku, badania takie bardziej znajdowały się w sferze marzeń niż prawdziwych i realnych celów do osiągnięcia. W ramach prelekcji przedstawione zostaną wszelkie informacje dotyczące planet pozasłonecznych m.in. czym są, jakich technik używamy, by je odnaleźć oraz czy jest możliwe na nich życie.

Wykład na Festiwalu Pyrkon, sobota, 22 marca, godzina 11:00, Sala Naukowa 2 (0.50), na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, Poznań.


09.04.2014

"O nieskończoności"

Stanisław Bajtlik (CAMK, PAN, Warszawa)

Nieskończoność została odkryta przez matematyków dopiero pod koniec XIX wieku. Badania nieskończoności przyniosły zaskakujące rezultaty. Są "większe" i "mniejsze" nieskończoności, jest ich nieskończenie wiele, a ta największa .... nie istnieje. Czy w realnym świecie istnieją nieskończoności? Jak możemy się o tym przekonać? O tym wszystkim będzie ten wykład.

Środa, 9 kwietnia, 17:30, Sala Okrągłego Stołu w Pałacu Staszica przy ul. Nowy Świat 72 w Warszawie. Wykład w ramach Wszechnicy Polskiej Akademii Nauk i Towarzystwa Naukowego Warszawskiego.


23.05.2014

"Fizyka złudzeń optycznych"

Stanisław Bajtlik (CAMK, Warszawa)

godzina 12:00, Targi Książki w Warszawie, Stadion Narodowy, Sala Amsterdam.


28.09.2014

"Wszechświat prosty czy złożony?"

Stanisław Bajtlik, Marek Demiański, Krzysztof Meissner (CAMK, Inst. Fizyki Teoretycznej UW)

Debata zamykająca XVIII Warszawski Festiwal Nauki. Niedziela, 28 września 2014, godz. 18, Aula w Budynku Starego BUW, ul. Krakowskie Przedmieście 18.   -    Jeśli Wszechświat jest prosty, to na czym ta prostota polega?
-    Czy złożone zjawiska i obiekty (życie, pogoda, Kosmos) dadzą się w pełni opisać prostymi prawami?
-    Czy nasz mózg jest dostatecznie złożony, by odkryć w skomplikowanych zjawiskach prostotę Wszechświata?   Podstawowe prawa przyrody są proste, a opis świata za ich pomocą wydaje się być zdumiewająco symetryczny. Ale niebywały postęp nauki od początku XVII wieku stał się możliwy, bo na fundamentalnym poziomie przestała się ona zajmować światem jaki widzimy i przeniosła w abstrakcyjny świat idealizacji: punktów materialnych, brył doskonale sztywnych, ruchów prostoliniowych, świat bez tarcia czy oporu powietrza, z pojedynczymi atomami w pustej przestrzeni w idealnie jednorodnym Wszechświecie, czy pojęć, np. pól kwantowych, których na poziomie obserwacji w ogóle nie widać. Prawa podstawowe opisują te idealizacje i pojęcia i dopiero z nich próbujemy zbudować opis realnego świata wokół nas, gdzie widzimy nie prawa, ale ich skutki. A te bywają niezwykle złożone i ,,nieprzewidywalne’’ a ich opis jest znacznie bardziej skomplikowany niż opis praw nimi rządzących. Czy kontynuowanie poznawania prostoty i symetrii praw podstawowych pozwoli w pełni poznać i zrozumieć Wszechświat w całej jego złożoności?


17.10.2014

"Co nam przyniesie E-ELT -European Extremely Large Telescope?"

Bożena Czerny (CAMK, Warszawa)

Konferencja w Niepołomicach, "VII Międzynarodowa  Konferencja Astronomia XXI wieku i jej nauczanie", 17-19 pazdziernika 2014.


04.11.2014

"Dlaczego niebo jest niebieskie, a w nocy jest ciemno?"

Stanisław Bajtlik (CAMK, Warszawa)

Wykład dla młodzieży gimnazjalnej i licealnej. Miejsce: CAMK, ul. Bartycka 18, sala wykładowa, godzina 09:30. Wstęp otwarty dla zorganizowanych klas szkolnych, po uprzednim zgłoszeniu na adres: bajtlik@camk.edu.pl


"Kosmos, a nasza Ziemia"

Stanisław Bajtlik (CAMK, Warszawa)

Prelekcja w Dyskusyjnym Klubie Filmowym, w Miejskim Ośrodku Kultury w Skierniewicach, poprzedzjąca projekcję filmu "Grawitacja". Początek o godz. 19:30.


08.11.2014

"Życie we Wszechświecie"

Katarzyna Drozd (CAMK, Warszawa)

godz. 10:00. Instytut Fizyki Uniwersytetu Opolskiego, ul. Oleska 48, Opole. Inauguracyjny wykład Wirtualnej Akademii Astronomii.


"Olimpiada Astronomiczna"

Andrzej Sołtan (CAMK, Warszawa)

Wykład w Centrum Badań Kosmicznych w Warszawie. Konferencja "Astronomia i badania kosmiczne w edukacji".


13.11.2014

"Czym obserwowac niebo?"

Arkadiusz Olech (CAMK, Warszawa)

13 listopada o godzinie 17:00, Dom Klutury w Rybnie, ul. Wyzwolenia 10, Rybno, Olsztyn. Zajecia prowadzone w ramach progamu „Seniorstars  Astronomia i Gwiazdy dla Seniora”. Projekt jest współfinansowany w ramach środków, które Fundacja Nicolaus Copernicus otrzymała w II konkursie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2012-2013.  


14.11.2014

"Czym obserwowac niebo?""

Arkadiusz Olech (CAMK, Warszawa)

14 listopada o godzinie 17:00, Gminne Centrum Kultury w Kurzętniku, ul. Kościuszki 17, Kurzętnik. Zajecia prowadzone w ramach progamu „Seniorstars  Astronomia i Gwiazdy dla Seniora”. Projekt jest współfinansowany w ramach środków, które Fundacja Nicolaus Copernicus otrzymała w II konkursie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2012-2013. 


15.11.2014

"Wielkie pomyłki w nauce + Jakiego koloru jest polska flaga?"

Stanisław Bajtlik (CAMK, Warszawa)

Dwa wykłady (jeden po drugim) na Eötvös Loránd Tudományegyetem (Uniwersytecie Loránda Eötvösa) w Budapeszcie. Początek o godz. 15:00.


19.11.2014

"Des jets et des trous noirs"

Jean-Pierre Lasota (CAMK, Warszawa)

Wykład popularny, towarzyszący konferencji "Magnetic fields from the sun to black holes. In memory of Jean Heyvaerts". Godzina 19:30, miejsce: Amphithéâtre (Institut d'Astrophysique de Paris). Wykład w języku francuskim.


28.11.2014

"Astronawigacja u zwierząt"

Radosław Smolec (CAMK, Warszawa)

Już w starożytności człowiek wykorzystywał Słońce i gwiazdy do nawigacji. Sztuki tej mógłby nauczyć się od zwierząt, które także korzystają z wskazówek astronomicznych odnajdując drogę do celu. Podczas odczytu opowiem jak w trakcie swoich podróży ptaki, żuki oraz foki wykorzystują w nawigacji Słońce, Księżyc i gwiazdy.

28.11.2014, godz. 17:00, wykład w Olsztyńskim Planetarium.  


13.12.2014

"Wszystko o kometach"

Stanisław Bajtlik (CAMK, Warszawa)

13 grudnia 2014, godz. 11:00, Miejski Dom Kultury w Wołominie, ul. Mariańska 7, Wołomin. Wykład i pokaz dla Wołomińskiego Uniwesytetu Dziecięcego.


18.12.2014

"Kształt Wszechświata"

Stanisław Bajtlik (CAMK, Warszawa)

18 grudnia, 2014, godz. 20:00. Wykład w ramach Akademii Intelektu. Duszpasterstwo Akademickie Maciejówka, pl. bp. Nankiera 17a, Wroclaw (róg ul. Szewskiej i pl. Nankiera). Wstęp wolny.