Justyna Modzelewska (CAMK, Warszawa)
23.01.2015, godz. 17:00, wykład w Olsztyńskim Planetarium.
Stanisław Bajtlik (CAMK, Warszawa)
Zasada kopernikańska mówi, że żaden obserwator we Wszechświecie nie jest wyróżniony. Że każdy widzi wokół siebie Kosmos mniej więcej taki sam. Nie została sformułowana przez Kopernika, ale dopiero przez dwudziestowiecznych kosmologów, doceniających przełomowe odkrycie Kopernika. Jaki jest współczesny status tej zasady? Czy i w jakim stopniu potwierdzają ją obserwacje? Próba jej rozszerzenia do postaci tzw. "doskonałej zasady kosmologicznej", obejmującej także brak wyróżnionej epoki nie powidła się. O tym będzie mowa w trakcie wykładu.
godz. 10:20, wykład na konferencji "KOPERNIK NA ZIEMI LUBAWSKIEJ", Rybno, 20 lutego 2015, Ośrodek Wypoczynkowy WEL, ul. Sportowa 22 B. Początek sesji o godz. 8:30, zakończenie o 14:20.
Stanisław Bajtlik (CAMK, Warszawa)
Godz. 18:00, Wydział Fizyki, Uniwersytet Warszawski, ul. Pasteura 5, sala 0.03.
Karolina Bąkowska (CAMK, Warszawa)
Czy wiecie czym się różni, gwiazd nowa od supernowej lub skąd się biorą czarne dziury? Dlaczego jedne gwiazdy są jaśniejsze, a inne słabsze? Życie gwiazd trochę przypomina życie ludzi, gdyż gwiazdy rodzą się w kosmicznych żłobkach. Następnie żyją długo i spokojnie, lub krótko i bardzo intensywnie, a ich etapem końcowym życia często jest spektakularna śmierć obserwowana w postaci rozbłysku supernowej. Na wiele pytań dotyczących życia gwiazd potrafią już odpowiedzieć astrofizycy, czyli astronomowie badający gwiazdy i o tym właśnie będzie ten referat.
Wieża Ciśnień, ul. Czempińska 2 64-00 Kościań Termin: 26 marca 2015 piatek, godziny 18:00 i 20:00
Stanisław Bajtlik (CAMK, Warszawa)
Nocne niebo przecina jasny pas - Droga Mleczna - Galaktyka. To skupisko około 100 miliardów gwiazd. Słońce jest jedną z nich. Przez długi czas sądzono, że wszystkie gwiazdy w Kosmosie są skupione w tej jednej - megagalaktyce. Na początku XX toczyły się spory o naturę "obiektów mgławicowych". W odróżnieniu od punktowych gwiazd były to świecące, rozmyte plamki - chmurki. Dziś wiemy, że są to inne galaktyki. Ich pochodzenie, ewolucja, rozmaitość kształtów są przedmiotem badań kosmologów. Od trzydziestu lat wiemy, że każda z nich jest otoczona wielkim halo ciemnej - nieświecącej materii, która stanowi ok. 90% ich masy. Jej natura jest nieznana. Świat galaktyk jest piękny i pełen tajemnic.
godz. 16:45, 30 marca, Collegium Civitas, Uniwersytet Trzeciego Wieku, Pałac Kultury i Nauki w Warszawie, XII piętro, aula B.
Karolina Bąkowska (CAMK)
O gwiazdach żyjących tak gwałtownie i spektakularnie, że pojawiają się nawet w ulubionych serialach sci-fi z punktu widzenia zawodowego astronoma. Po co i jak prowadzimy obserwacje, co z nich mamy?
Wykład, 25.04.2015, godz. 9:00, Festiwal Fantastyki Pyrkon, Międzynardowe Targi Poznańskie, Głogowska 14, Poznań.
Stanisław Bajtlik (CAMK, Warszawa)
26 maja 2015, godz. 14:00, prezentacja polskiego tłumaczenia dzieła Jerzego J. Retyka "Narratio prima". Ruiny zamku biskupów chełmińskich, w Lubawie, ul. Kupnera 17 (w przypadku złych warunków atmosferycznych impreza odbędzie się w kinie "Pokój", ul. Kupnera 27).
Arkadiusz Olech (CAMK, Warszawa)
26 maja, 2015, godz. 17:00, wykład na inauguracji działalności edukacyjnej Obserwatorium Astronomicznego w Truszczynach. Truszczyny 57, gmina Rybno, pow. Działdowo.
Stanisław Bajtlik (CAMK, Warszawa)
Opolski Festiwal Nauki, godz. 19:00, Instytut Fizyki Uniwersytetu Opolskiego, ul. Oleska 48, Opole.
Stanisław Bajtlik (CAMK, PAN)
Przed narodzeniem nowoczesnej kosmologii (co wiązało się z powstaniem ogólnej teorii względności i odkryciem mikrofalowego promieniowania tła) problem “kształtu Wszechświata” sprowadzał się do pytania o to czy jest on skończony czy nie. Dziś rozumiemy, ze jest to problem bardziej złożony. Mówiąc o „kształcie” musimy odróżnić pytanie o geometrię czasoprzestrzeni od pytania o jej topologię. Dopiero odpowiedzi na oba te pytania ujawniają prawdziwy „kształt Wszechświata”. Czym różni się geometria od topologii? Jakimi metodami badamy jedno i drugie? Co wiemy o geometrii, a co o topologii? Czy ogóle możliwe jest ostateczne rozstrzygnięcie problemu „kształtu Wszechświata”?
15 czerwca 2015 (poniedziałek), godz. 17:00, aula Wydziału Matematyczno-Fizycznego, Uniwersytet Szczeciński, ul. Wielkopolska 15, Szczecin. Wykład otwarty, organizoawany przez Oddział Polskiego Towarzystwa Fizycznego w Szczecinie. Pobierz plakat.
Michał Różyczka (CAMK, Warszawa)
Czwartek, 24 września 2015 gdzo. 18:00, Debata w ramach Festiwalu Nauki. Aula Starego BUW, ul. Krakowskie Przedmieście 26/28, Warszawa.
25 września o godz. 19:00, Scena Kameralna Teatru Polskiego W Warszawie, ul. Sewerynów
Debata realizowana w ramach Festiwalu Nauki.
Teza debaty: Sztuczna inteligencja zniszczy ludzkość.
PROPOZYCJA: dr Piotr Bilski , dr Stanisław Bajtlik oraz Wiktor Niedzicki
OPOZYCJA: Janusz Wiśniewski, Yuri Drabent oraz dr Jakub Radoszewski
Niedziela, 27 września 2015, godzina 17:00, Aula Starego BUW, ul. Krakowskie Przedmieście 26/28, Warszawa ZAKOŃCZENIE Festiwalu Nauki, Debata Główna - "100-lecie teorii względności - teoria, astrofizyka, praktyka". Z udziałem Waldemara Adamowicza (laboratorium Czasu, Orange), Marka Demiańskiego (IFT, UW), Jean-Pierre Lasoty (CAMK, PAN). Prowadzenie Stanisław Bajtlik (CAMK, PAN). Na czym polega istota ogólnej teorii względności? Jakie są efekty ogólnej teorii względności, obserwowane w Kosmosie? Czy posługujemy się ogólna teoria względności na co dzień? Przed debatą zostanie wręczona Nagroda Złotej Róży, za najlepszą książkę popularnonaukową, wydaną w okresie od ostatniego Festiwalu Nauki. W tym roku laureatem jest ks. prof. Michał Heller. Laudację wygłosi prof. Zdzisław Pogoda.
Michał Różyczka (CAMK, Warszawa)
Czwartek, 1 października 2015, godz. 19:00. Wykład w Planetarium Centrum Nauki Kopernik.
Marek Abramowicz (CAMK, PAN)
Czwartek, 8 października 2015, godz 19:00. Początek cyklu wykładów czwartkowych, inspirowanych książką Rogera Penrose'a "Drogi do rzeczywistości". Kolejne wykłady: 8, 15, 22, 19 października,
5, 12, 19 listopada. Wszystkie w Centrum Nauki Kopernik, ul. ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 20,
Warszawa. Przed każdym wykładem prelekcja Marka Abramowicza (CAMK, PAN, Warszawa) "Co nowego we Wszechświecie?"
Zobacz pełny program cyklu "Drogi do rzeczywistości".
Stanisław Bajtlik (CAMK, Warszawa)
Sobota, 17 października 2015, godz. 16:00, sala kameralna Akademii Muzycznej w Krakowie, ul. Św. Tomasza 4. Wykład w ramach spotkania "Usłyszeć kształt Wszechświata". Wstęp wolny. Pobierz plakat imprezy.
Stanisław Bajtlik (CAMK, Warszawa)
Czwartek, 29 października 2015, godz. 10:00, Pałac Młodzieży w Katowicach, ul. Mikołowska 26.
Stanisław Bajtlik (CAMK, PAN, Warszawa)
Czwartek, 12 listopada 2015 roku, gdzina 19:00. Wykład w ramach cyklu "Drogi do rzeczywistości", prowadzonego w Centrum Nauki Kopernik (ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 20,
Warszawa). Więcej szczegółów o programie cyklu.