small pl CAMK logo

Treść wpisu

Data utworzena: ,   Data archiwum:

1,5-metrowy zrobotyzowany teleskop do śledzenia satelitów i śmieci kosmicznych

Projekt Centrum Astronomicznego PAN autorstwa Prof. M. Konackiego (toruńska fila CAMK PAN) obejmujący uruchomienie 1.5-m teleskopu do śledzenia satelitów i śmieci kosmicznych wraz z centrum sterującym w Toruniu znalazł się pośród 6 projektów zatwierdzonych przez Ministerstwo Rozwoju do Kontraktu Terytorialnego województwa kujawsko-pomorskiego. W ramach trwającej ponad dwa lata procedury projekt uzyskał m.in. pozytywną ocenę Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Zatwierdzone projekty wezmą udział w zamkniętymi konkursie o 33 miliony Euro z Regionalnego Programu Operacyjnego przeznaczone w województwie kujawsko-pomorskim na budowę akademickiej infrastruktury badawczo-rozwojowej.


Po pomyślnym przejściu procedury projekt powinien rozpocząć się około połowy 2017 roku. Pierwsze światło przewidywane jest na połowę 2020 a pełną zdolność operacyjną teleskop i centrum operacyjne w Toruniu osiągną rok później. Teleskop stanie w dogodnej pogodowo europejskiej lokalizacji. Dzięki teleskopowi CAMK PAN oraz zespół prof. Konackiego będzie brał udział w narodowych i europejskich programach tzw. Space Situational Awarness (SST) w tym we współpracy z Polską Agencją Kosmiczną. SST to program monitorowania satelitów i śmieci kosmicznych w celu ochrony zasobów na orbicie okołoziemskiej o charakterze zarówno cywilnym jak i wojskowym. Teleskop będzie największym tego typu zasobem do SST (rozmiar lustra głównego) w Europie.

 

Na zdjęciu analogiczny teleskop NASA 1.3-m MCAT dla amerykańskiego programu SST zainstalowany w 2015 na Wyspie Wniebowstąpienia. Źródło: NASA.

Archiwa


Kategorie