Bąbel gorącego gazu wirujący wokół czarnej dziury w Drodze Mlecznej

Przy pomocy Atacama LargeMillimeter/submillimeter Array (ALMA) astronomowie dostrzegli oznaki „gorącej plamy” na orbicie wokół Sagittarius A*, czarnej dziury w centrum naszej galaktyki. Odkrycie pomoże w lepszym zrozumieniu enigmatycznego i dynamicznego środowiska wokół naszej supermasywnej czarnej dziury.

W odkryciu uczestniczyli Monika Mościbrodzka (obecnie Radboud Universitiy, Holandia) Maciej Wielgus (obecnie Max Planck Institute for Radio Astronomy Bonn, Germany). Oboje byli związani z Centrum Astronomicznym im. M. Kopernika PAN, w Warszawie. Monika Mościbrodzka uzyskała w CAMK doktorat w 2008 roku, a Maciej Wielgus częściowo wykonał tę pracę w CAMK.

Więcej szczegółów (po polsku) i odsyłacz do pracy oryginalnej w ESO press release.