small pl CAMK logo

Treść wpisu

Data utworzena: ,   Data archiwum:

Obserwatorium H.E.S.S. wyróżnione na stronach NASA

Obserwatorium H.E.S.S.

 

Obserwatorium H.E.S.S. znalazło się na stronie NASA poświęconej ciekawostkom astronomicznym "Astronomiczne zdjęcie dnia" - każdego dnia NASA prezentuje inne zdjęcie lub fotografię naszego fascynującego Wszechświata, wraz z krótkim wyjaśnieniem napisanym przez profesjonalnego astronoma.

 

W dniu 6 września 2023 r. na stronie APOD zamieszczono krótki film poświęcony obserwacjom prowadzonym w Obserwatorium H.E.S.S. - link. Umieszczony pod filmem opis wyjaśnia:

 

"Mogą wyglądać jak nowoczesne mechaniczne dinozaury, ale są to ogromne obracające się oczy, które obserwują niebo. Obserwatorium H.E.S.S. składa się z czterech teleskopów o średnicy zwierciadła wynoszącej 12 metrów, otaczających większy teleskop ze zwierciadłem o średnicy aż 28 metrów. Zostały one zaprojektowane do wykrywania dziwnych błysków niebieskiego światła - promieniowania Czerenkowa - emitowanego, gdy naładowane cząstki poruszają się nieco szybciej niż światło w powietrzu. To światło jest emitowane, gdy promieniowanie gamma z odległego źródła uderza w cząstkę w atmosferze Ziemi i rozpoczyna kaskadę naładowanych cząstek wtórnych. H.E.S.S. jest w stanie zarejestrować niektóre z najbardziej energetycznych fotonów (TeV), które przemierzają Wszechświat. Działa od 2003 roku w Namibii, gdzie poszukuje ciemnej materii i odkrywa ponad 50 źródeł emitujących promieniowanie o wysokiej energii, w tym pozostałości po wybuchach supernowych i centra galaktyk zawierające supermasywne czarne dziury. Na zdjęciu z czerwca br. teleskopy H.E.S.S. prowadzą obserwacje na tle naszej galaktyki - Drogi Mlecznej i Obłoków Magellana - w czasie, gdy na niebie pojawia się okazjonalny ślad sztucznego satelity."

 

W badaniach H.E.S.S. uczestniczy ponad 230 naukowców z 41 instytutów w 15 różnych krajach. W skład zespołu H.E.S.S. wchodzą uczeni z pięciu polskich instytucji: Centrum Astronomicznego im. M. Kopernika PAN w Warszawie, Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, Instytutu Fizyki Jądrowej im. H. Niewodniczańskiego w Krakowie, Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego oraz Instytutu Astronomii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

 

Centrum Astronomiczne im. M. Kopernika PAN jest liderem Polskiego Konsorcjum Eksperymentu H.E.S.S., a w badaniach nad promieniowaniem gamma biorą udział: prof. Włodek Kluźniak, prof. Bronek Rudak oraz prof. Andrzej Zdziarski. Prof. Rafał Moderski pełni rolę krajowego koordynatora projektu i wchodzi w skład Rady Zarządzającej obserwatorium.

 

Udział polskich naukowców w projekcie H.E.S.S. dofinansowano z programu Ministra Edukacji i Nauki “Wsparcie udziału polskich zespołów naukowych w międzynarodowych projektach infrastruktury badawczej” na podstawie umowy nr 2021/WK/06.


Zdjęcie: Bastien Foucher & Sabine Gloaguen

Archiwa


Kategorie