
Wykłady odbywają się w okresie od października do czerwca, raz w miesącu, w poniedziałki o godzinie 18:00.
Krzysztof Leszczyński (CAMK, Warszawa)
Astronomia, jak każda współczesna nauka ścisła, wymaga dużych mocy obliczeniowych. Wiele zagadnień rozwiązuje się za pomocą obliczeń równoległych, czasami na tysiącach procesorów naraz. Podczas obserwacji oraz w wyniku symulacji numerycznych powstaje wielka ilość danych, które trzeba gdzie/s przechować i sprawnie nimi zarządzać.
Mateusz Janiak (CAMK, Warszawa)
Astronomia i astrofizyka jako nauki bazujące na obserwacjach potrzebują coraz dokładniejszych danych do analiz. Wraz z rozwojem technologii jak i nauki zachodzi potrzeba budowy coraz bardziej wyrafinowanych teleskopów oglądających Wszechświat w zakresie od fal radiowych po najwyższe energie. Współcześnie coraz więcej instrumentów składa się z wielu teleskopów, które współpracując razem osiągają znacznie lepsze wyniki niż nawet największy, pojedyńczy przyrząd. Podczas wykładu zostaną omówione istniejące układy teleskopów i techniki obserwacji jak i planowane konstrukcje: radiowe SKA i układ teleskopów Czerenkowa CTA.
Arkadiusz Olech (CAMK, Warszawa)
Aleksiej Pamiatnych I Grzegorz Woźniak (CAMK, Warszawa)
W roku 2012 startuje pierwszy polski satelita naukowy - BRITE-PL "Lem". Ten satelita - jeden z sześciu bardzo małych (o wadze 6-7 kilogramów każdy) satelitów kanadysko-austrijacko-polskiego projektu BRITE, mającego na celu szczegółowe badanie zmian blasku wybranych jasnych gwiazd, zmian, spowodowanych pulsacjami (własnymi oscylacjami) gwiazd. Wykrycie takich zmian, często wielookresowych i z bardzo małą amplitudą, ich analiza i interpretacja zezwolą bardzo precyzyjnie sondować wnętrza gwiazd - podobnie jak seismologia przekazuje nam wiedzę o budowie wewnętrznej Ziemi na podstawie analizy globalnych i lokalnych drgań spowodowanych trzęesieniami ziemi i potężnymi wybuchami. W wykładzie powiemy zarówno o technicznych charakterystykach polskich satelitów (drugi, "Heweliusz", startuje w roku 2013), wytwarzanych w Centrum Badań Kosmicznych PAN, jak i o naukowych podstawach tego unikatowego międzynarodowego projektu.