small pl CAMK logo

Spotkania z astronomią

Wykłady odbywają się w okresie od października do czerwca, raz w miesącu, w poniedziałki o godzinie 18:00.
 

 


 

Najbliższy wykład popularny



14.04.2025

Dancing Among the Stars: How Black Holes Merge in Star Clusters


Abbas Askar

(CAMK, Warszawa)


Black holes are among the most enigmatic objects in the Universe, and their mergers are some of the most energetic events ever observed. With the advent of gravitational wave astronomy, we now have a new window into these cosmic collisions. This talk explores how star clusters—dense environments where stars are born and interact—serve as natural factories for producing merging black holes. We begin with an introduction to black holes, gravitational waves, and the groundbreaking discoveries made by the LIGO-Virgo-KAGRA collaboration through ground-based gravitational wave detectors. Then, we delve into the physics of star clusters, discussing how dynamical interactions in these dense and crowded environments lead to black hole binaries that eventually merge due to gravitational wave emission. Through computer simulations, we explore how these binaries form and evolve, shedding light on the origin of some of the black hole mergers detected by gravitational wave observatories.By understanding the role of star clusters, we can better interpret current observations and prepare for future discoveries with planned space-based gravitational wave detectors like LISA.

Wykład w języku angielskim.


 

Formy uczestnictwa:

 


 

Pełna lista Spotkań z Astronomią



11.01.2010

Masy czarnych dziur


Andrzej Zdziarski (CAMK, Warszawa)



18.01.2010

Gromady kuliste


Arkadiusz Hypki (CAMK, Warszawa)



15.02.2010

Globalne ocieplenie - fakty czy mity


Marek Sarna (CAMK, Warszawa)



22.02.2010

Struktura Wszechświata


Krzysztof Bolejko (CAMK, Warszawa)



01.03.2010

Mikrokwazary


Aleksander Sądowski (CAMK, Warszawa)



08.03.2010

Co pulsary mówią nam o fizyce?


Leszek Zdunik (CAMK, Warszawa)



15.03.2010

Zawód astronom


Paweł Pietrukowicz (CAMK, Warszawa)



22.03.2010

Wszechświat w obiektywie teleskopu Hubble'a


Paweł Moskalik (CAMK, Warszawa)



29.03.2010

Teoria względności - historia powstania i testów


Przemysław Jacewicz (CAMK, Warszawa)



12.04.2010

Wielki Obłok Magellana


Ewa Łokas (CAMK, Warszawa)



19.04.2010

Przełom w obserwacjach gwiazd podwójnych


Joanna Mikołajewska (CAMK, Warszawa)



26.04.2010

Kosmiczne pustki


Maciej Bilicki (CAMK, Warszawa)



10.05.2010

Teleskop H.E.S.S.


Rafał Moderski (CAMK, Warszawa)



17.05.2010

Zaskakująca ciemna materia


Wojciech Hellwing (CAMK, Warszawa)



24.05.2010

Aktywne jądra galaktyk


Bożena Czerny (CAMK, Warszawa)



31.05.2010

Gwiazdy kataklizmiczne


Magdalena Otulakowska (CAMK, Warszawa)



04.10.2010

O obrotach gwiazd


Leszek Zdunik (CAMK, Warszawa)


Powszechną własnością gwiazd jest ich obrót czyli wirowanie. W wielu przypadkach można zmierzyć to wirowanie i wyciągnąć wnioski dotyczące budowy gwiazdy i jej historii. Szczególnie interesujące może być obserwowanie wirowania pulsarów, gwiazd zbudowanych z materii tak gęstej, że jej badanie w laboratoriach na Ziemi jest niemożliwe. W ten sposób udaje się określić pewne własności materii niemierzalne ziemskimi metodami.


11.10.2010

Rakieta Meteor2 - z Łeby w Kosmos


Wiktor Kobyliński


Autor wykładu brał udział w polskim programie rakietowym w latach 60 XX i zamierza przypomnieć, że 7 października 2010 roku mija 40 lat od dnia, kiedy wystrzelona z Mierzei Łebskiej polska rakieta meteorologiczna Meteor2K-10 osiągnęła umowną granicę przestrzeni kosmicznej. W trakcie wykładu omówione będą szczegóły techniczne, naukowe i organizacyjne tego programu.


18.10.2010

Astronomia w kulturze


Jarosław Włodarczyk


Nauka o wszechświecie i ciałach niebieskich od tysiącleci fascynuje poetów i pisarzy, malarzy oraz muzyków, na różne zresztą sposoby. Często jednak dzisiejsi odbiorcy tych dzieł, krytycy sztuki czy historycy literatury nie potrafią ocenić wagi i znaczenia wątków astronomicznych. Sięgając po utwory polskich poetów romantycznych i Woody'ego Allena, dzieła Rubensa i van Gogha oraz kompozycje Henry'ego Purcella i Mozarta postaram się pokazać, jak ważna dla dogłębnego zrozumienia kultury humanistycznej różnych epok jest wiedza o historycznym rozwoju astronomii i kosmologii.


25.10.2010

Królestwo gwiazd


Joanna Mikołajewska (CAMK, Warszawa)


Gwiazdy błyszczą i migocą, a czasem spadają. Dlaczego? Jak odróżnić planety od gwiazd i gdzie ich szukać? Dlaczego wschodzące lub zachodzące Słońce i Księżyc sa czerwone i spłaszczone? Co to jest "zielony promień" i jak go zobaczyć? To niektóre z pytań, na które spróbuję w czasie swojego wykładu odpowiedzieć.


08.11.2010

Ekspansja Wszechświata


Aleksander Sądowski (CAMK, Warszawa)


Od Wielkiego Wybuchu aż po dzień dzisiejszy Wszechświat rozszerza się i wiele wskazuje na to, ęe ten proces będzie trwał wiecznie. Podczas mojego wykładu przybliżę słuchaczom obserwacyjne przesłanki wskazujące na oddalanie się galaktyk, fizyczne konsekwencje ekspansji i możliwe scenariusze na przyszłość.


15.11.2010

Tysiąc planet


Michał Różyczka (CAMK, Warszawa)



22.11.2010

Odległości w Drodze Mlecznej


Paweł Pietrukowicz (CAMK, Warszawa)


Wykład prezentuje model naszej Galaktyki w skali wielkości Warszawy. Położenie wybranych obiektów w tym modelu, jak np. najbliższych gwiazd, planet pozasłonecznych, gromad gwiazdowych, mgławic, pokazuje jak wielkie są przestrzenie dzielące te obiekty od nas.


29.11.2010

Nowości z Marsa


Alosza Pamiatnych (CAMK, Warszawa)



06.12.2010

Jak zobaczyć to, czego nie widać?


Janusz Kałużny (CAMK, Warszawa)


Astronomowie uważaja, że większość masy wszechświata stanowi ciemna materia. Nazywamy ją ciemną ponieważ nie świeci w żadnym zakresie widma. Jak dotychczas nie wiemy nawet z czego jest zbudowana. Skąd więc wiemy, że istnieje? W galaktykach znajdują się tysiące czarnych dziur. Wśród nich giganty miliardy razy masywniejsze niż Słońce. Ich pole grawitacyjne jest tak silne, że nie może z nich wylecieć nie tylko materia ale i światło. Powinny więc być zupełnie niewidoczne. Skąd więc wiemy, że czarne dziury to nie wymysł teoretykow ale realne obiekty?


13.12.2010

BRITE - pierwszy polski satelita naukowy


Aleksander Schwarzenberg-Czerny (CAMK, Warszawa)



20.12.2010

Stracone złudzenia - fizyka iluzji optycznych


Stanisław Bajtlik (CAMK, Warszawa)