Stanisław Bajtlik (CAMK, Warszawa)
Godz. 18:00, Wydział Fizyki, Uniwersytet Warszawski, ul. Pasteura 5, sala 0.03.
Karolina Bąkowska (CAMK, Warszawa)
Czy wiecie czym się różni, gwiazd nowa od supernowej lub skąd się biorą czarne dziury? Dlaczego jedne gwiazdy są jaśniejsze, a inne słabsze? Życie gwiazd trochę przypomina życie ludzi, gdyż gwiazdy rodzą się w kosmicznych żłobkach. Następnie żyją długo i spokojnie, lub krótko i bardzo intensywnie, a ich etapem końcowym życia często jest spektakularna śmierć obserwowana w postaci rozbłysku supernowej. Na wiele pytań dotyczących życia gwiazd potrafią już odpowiedzieć astrofizycy, czyli astronomowie badający gwiazdy i o tym właśnie będzie ten referat.
Wieża Ciśnień, ul. Czempińska 2 64-00 Kościań Termin: 26 marca 2015 piatek, godziny 18:00 i 20:00
Stanisław Bajtlik (CAMK, Warszawa)
Nocne niebo przecina jasny pas - Droga Mleczna - Galaktyka. To skupisko około 100 miliardów gwiazd. Słońce jest jedną z nich. Przez długi czas sądzono, że wszystkie gwiazdy w Kosmosie są skupione w tej jednej - megagalaktyce. Na początku XX toczyły się spory o naturę "obiektów mgławicowych". W odróżnieniu od punktowych gwiazd były to świecące, rozmyte plamki - chmurki. Dziś wiemy, że są to inne galaktyki. Ich pochodzenie, ewolucja, rozmaitość kształtów są przedmiotem badań kosmologów. Od trzydziestu lat wiemy, że każda z nich jest otoczona wielkim halo ciemnej - nieświecącej materii, która stanowi ok. 90% ich masy. Jej natura jest nieznana. Świat galaktyk jest piękny i pełen tajemnic.
godz. 16:45, 30 marca, Collegium Civitas, Uniwersytet Trzeciego Wieku, Pałac Kultury i Nauki w Warszawie, XII piętro, aula B.