
Wykłady odbywają się w okresie od października do czerwca, raz w miesącu, w poniedziałki o godzinie 18:00.
Stanisław Bajtlik (CAMK, Warszawa)
Dlaczego w dzień niebo jest niebieskie, a w nocy czarne? Dlaczego mgła jest sina, a obłoki białe? Na te pozornie proste pytania szukano odpowiedzi od niepamiętnych czasów. Znaleziono je dopiero w XX wieku, a do odpowiedzi potrzebna była nowoczesna fizyka i kosmologia.
Michał Jaroszyński (Obserwatorium Astronomiczne, Uniwersytet Warszawski)
Liczne obserwacje astronomiczne świadczą pośrednio o obecności ciemnej materii w galaktykach ich układach i Wszechświecie jako całości. Testy oparte na mikrosoczewkowaniu grawitacyjnym sugerują, iż ciemna materia ma postać słabo oddziałujących cząstek elementarnych. W kilku laboratoriach fizycznych trwają eksperymenty mające zbadać oddziaływanie ,,ciemnych cząstek'' z jadrami atomowymi. Jednocześnie trwają badania możliwych konsekwencji ich anihilacji w obiektach astronomicznych...
Krzysztof Hryniewicz (CAMK, Warszawa)
Pył różnego typu jest dość powszechny w otaczającym nas wszechświecie. Mamy z nim do czynienia na Ziemi, występuje wokół gwiazd, w dyskach protoplanetarnych, jest obecny w mgławicach i w przestrzeni międzygwiazdowej. Omawiając zagadnienie skupie się nad galaktykami ze szczególnym uwzględnieniem centralnych części galaktyk aktywnych. W referacie omówię warunki, w których może powstawać kosmiczny pył jak i rolę jaką odgrywa w galaktykach.