small pl CAMK logo

Spotkania z astronomią

Wykłady odbywają się w okresie od października do czerwca, raz w miesącu, w poniedziałki o godzinie 18:00.
Forma hybrydowa: "na żywo" / Zoom / YouTube (szczegóły poniżej).

 


 

Najbliższy wykład popularny



20.05.2024

Teleskop Kosmiczny Jamesa Webba


Paweł Moskalik

(CAMK, Warszawa)


Teleskop Kosmiczny Jamesa Webba to największy teleskop umieszczony w przestrzeni kosmicznej. Prowadzi obserwacje w podczerwieni. Wykład będzie poświecony historii, konstrukcji i najważniejszym wynikom naukowym uzyskanym dzięki Teleskopowi Jamesa Webba od dnia startu do dziś.


 

Formy uczestnictwa:

  • Na żywo w sali wykładowej przy ulicy Bartyckiej 18 w Warszawie.
  • Zoom: wymagana jednorazowa rejestracja na wszystkie spotkania w sezonie. Uwaga: zaczynamy nowy sezon 2023/24!

Logo Zoom  Rejestracja na spotkanie w Zoom   ♦   Instrukcja dla użytkowników Zoom.

  • YouTube: link do wykładu na platformie YouTube jest podany pod streszczeniem wykładu (jest inny dla każdego wykładu).

 


 

Pełna lista Spotkań z Astronomią



20.11.2023

Czarne dziury faktycznie


Agata Różańska (CAMK, Warszawa)


W roku 2020 nagroda Nobla z dziedziny fizyki trafiła do trojga astrofizyków badających super-masywne czarne dziury, które niemal na pewno znajdują się w centralnych obszarach każdej z galaktyk. Gigantyczne czarne dziury wiążą grawitacyjnie galaktyki i bezpośrednio wpływają na ich życie. Opowiem jak naukowcy obecnie postrzegają te monstrualnie, a jednocześnie trudne do obserwacji, obiekty. Przedstawię najnowsze metody badawcze czarnych dziur, oraz sposoby odnajdywania ich w pobliskim Wszechświecie. Przybliżę cały proces budowania obserwatoriów satelitarnych na podstawie dwóch największych flagowych misji Europejskiej Agencji Kosmicznej: New-ATHENA oraz eLISA.

UWAGA! Zmiana linku do transmisji YouTube... Transmisja w  Youtube    


Uwaga! Po wykładzie PTMA Warszawa i CREDO Science zapraszają na prezentację (również online) projektu badania promieniowania kosmicznego na matrycach smartfonów - CREDO autorstwa Instytutu Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie. Tak jest! Smartfony potrafią wykrywać promieniowanie kosmiczne! Badając zaś promieniowanie kosmiczne możemy - co odkryto zaledwie pół roku temu - przewidywać trzęsienia Ziemi. Podczas warsztatów nauczymy Was jak przystosować smartfon, by stał się detektorem cząstek. Pomożemy Wam również dołączyć do ogólnoświatowego detektora CREDO oraz zaprosimy do współzawodnictwa w aktualnej edycji konkursu "Łowcy Cząstek".