small pl CAMK logo

Spotkania z astronomią

Wykłady odbywają się w okresie od października do czerwca, raz w miesącu, w poniedziałki o godzinie 18:00.
 

 


 

Najbliższy wykład popularny



20.01.2025

Królestwo galaktyk


Stanisław Bajtlik

(CAMK, Warszawa)


Na nocnym niebie widzimy, nieuzbrojonym okiem, kilka tysięcy migoczących gwiazd. Mogłoby się wydawać, że to one skupiają materię we Wszechświecie. Że są podstawowymi "cegiełkami", wyznaczającymi strukturę Kosmosu. Okazuje się jednak, że to nie same gwiazdy ale ich skupiska - galaktyki są tymi wyznacznikami. Galaktyki są skupiskami setek miliardów gwiazd i to one decydują o strukturze Wszechświata oraz jego ewolucji. O ich istnieniu przekonaliśmy się zaledwie ok. 100 lat temu. Czym są galaktyki, jak powstały, jak się zmieniały, czym się różnią między sobą, jaki będzie ich los, w jakiej my mieszkamy? O tym będzie ten wykład.


 

Formy uczestnictwa:

 


 

Pełna lista Spotkań z Astronomią



08.10.2012

Czy istnieje życie poza Ziemią?


Wojciech Pych (Centrum Astronimiczne im. M. Kopernika, Warszawa)



15.10.2012

Jak piszczą czarne dziury?


Tomasz Bulik (Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu Warszawskiego)


Istnienie fal grawitacyjnych wynika z Ogolenj Teorii Względności I potwierdzone jest prze obserwacje pulsarów Jednakże nadal nie wykryto ich bezpośrednio. na wykładzie omówie źródła i techniki wykrywania fal grawitacyjnych oraz Przedstawię sygnały z podstawowych ich źródeł.


22.10.2012

Nowe gwiazdy na niebie


Karolina Bąkowska (CAMK)


Gwiazdy nowe po raz pierwszy zaobserwowano, ze względu na ich niespodziewane, gwałtowne pojaśnienia. Były uważane za zupełnie nowe obiekty na niebie, stąd wzięła się ich nieprawidłowa nazwa. Pochodzenie gwiazd nowych było nieznane, dopiero wiele lat żmudnych obserwacji oraz intensywne prace teoretyków doprowadziły do stworzenia prawidłowego modelu gwiazd nowych. Ze względu na olbrzymi wkład polskich astronomów w wyjaśnienie pochodzenia gwiazd nowych warto bliżej je poznać. W ramach wykładu przedstawiona zostanie klasyfikacja gwiazd nowych, ich prawidłowy model oraz sposoby prowadzenia obserwacji.


29.10.2012

Co to jest ciemna energia?


Stanisław Bajtlik (CAMK)


Ciemna materia i ciemna energia to dwa największe, nierozwiązane problemy w fizyce. Ciemna materia jest skupiona w galaktykach i gromadach galaktyk. Stanowi około 25% materialnej zawartości Wszechświata. Nie są to zwykłe atomy, ale zapewne nieznane jeszcze słaboodziałujące cząstki. Wiemy o niej dość dużo i mamy nadzieję znaleźć tworzące ją cząstki w laboratoriach. Ciemna energia stanowi przeszło 70% materialnej zawartości Wszechświata. Wydaje się mieć niezwykłe własności: być równomiernie rozłożona w przestrzeni, mieć ujemne ciśnienie i gęstość niezależną od objętości. Nie wiemy czym jest, dlaczego jest jej akurat tyle, skąd się wzięła. Skąd w ogóle hipoteza o jej istnieniu i własnościach? Czy potrafimy ją zbadać? Czy wyjaśnimy jej pochodzenie? Na te i podobne pytania zostanie udzielona odpowiedź w trakcie wykładu.