small pl CAMK logo

Spotkania z astronomią

Wykłady odbywają się w okresie od października do czerwca, raz w miesącu, w poniedziałki o godzinie 18:00.
Forma hybrydowa: "na żywo" / Zoom / YouTube (szczegóły poniżej).

 


 

Najbliższy wykład popularny



22.04.2024

O czym nam mówią pulsary


Leszek Zdunik

(CAMK, Warszawa)


Pulsary to obiekty wysyłające impulsy w równych odstępach czasu. Już ta własność wskazuje, że są to obiekty niezwykłe, o cechach niespotykanych na Ziemi. Gwiazdy neutronowe, bo one są pulsarami, charakteryzują się gęstością wielokrotnie przewyższającą gęstość jąder atomowych, nieosiągalną w laboratoriach. Przedstawię możliwe konsekwencje coraz dokładniejszych obserwacji gwiazd neutronowych dla opisu własności gęstej materii jądrowej.


 

Formy uczestnictwa:

  • Na żywo w sali wykładowej przy ulicy Bartyckiej 18 w Warszawie.
  • Zoom: wymagana jednorazowa rejestracja na wszystkie spotkania w sezonie. Uwaga: zaczynamy nowy sezon 2023/24!

Logo Zoom  Rejestracja na spotkanie w Zoom   ♦   Instrukcja dla użytkowników Zoom.

  • YouTube: link do wykładu na platformie YouTube jest podany pod streszczeniem wykładu (jest inny dla każdego wykładu).

 


 

Pełna lista Spotkań z Astronomią



09.01.2017

Marsjańskie projekty


Aleksey Pamiatnykh (CAMK, Warszawa)



16.01.2017

Supermasywne czarne dziury


Marek Sikora (CAMK, Warszawa)


Wykład będzie przeglądem wiedzy na temat supermasywnych czarnych dziur w centrach galaktyk. W wykładzie przedstawione zostaną odpowiedzi, czy tez próby odpowiedzi, na nastepujące pytania: skąd wiemy, ze istnieją; kiedy i jak powstały; jak ewoluują.


06.02.2017

Fale grawitacyjne


Michał Bejger (CAMK, Warszawa)


Niedawne bezpośrednie detekcje fal grawitacyjnych otwierają zupełnie nowe okno obserwacyjne na Wszechświat i obiecują postęp w eksperymentalnym weryfikowaniu teorii grawitacji. Podczas wykładu opowiem o idei detekcji, najczulszych obecnie urządzeniach zdolnych wykrywać fale grawitacyjne (laserowych interferometrach LIGO i Virgo) oraz najbardziej obiecujących astrofizycznych źródłach fal grawitacyjnych.


13.02.2017

Widmo Wszechświata


Krzysztof Nalewajko (CAMK, Warszawa)


Tematem wykładu będzie kosmiczne promieniowanie tła w szerokim zakresie widmowym, od fal radiowych do promieniowania gamma. Przedstawiony zostanie rozkład widmowy promieniowania tła, jego najważniejsze składowe, oraz ich interpretacja. Wyjaśniając obserwowane promieniowanie tła, próbujemy odpowiedzieć na pytanie, czy wszystkie źródła promieniowania w kosmosie są nam już znane.


20.02.2017

Fast Radio Bursts


Morgane Fortin (CAMK, Warszawa)


In 2007 radio astronomers discovered a mysterious radio signal, very powerful, non-repeating and extremely short in data taken in 2001 by the Parkes Radio Telescope (Australia). It was the first ever signal of this type detected and was named a "Fast Radio Burst". Subsequent analysis revealed that its source is located outside of our Galaxy. Many more similar bursts have been observed since then and their origin is still a puzzle. I will review the current observations of Fast Radio Bursts and present the various hypotheses proposed so far to explain the origin of these enigmatic phenomena.


27.02.2017

Piękno Wszechswiata w różnych barwach


Justyna Średzińska (CAMK, Warszawa)


W czasie wykładu postaram się pokazać jak wraz z lepszą dokładnością teleskopów, rozwojem nowych technologii jesteśmy wstanie rejestrować przepiękne obrazy Wszechświata w różnych przedziałach promieniowania elektromagnetycznego. Jak różni się świat widziany np w promieniowaniu rentgenowskim od takiego w optycznym, co za tym idzie co możemy z nich wyczytać?


06.03.2017

Czy Taurydy zagrażaja Ziemi


Arkadiusz Olech (CAMK, Warszawa)


Rój Taurydów okazjonalnie popisuje się wybuchami aktywności, podczas których obserwuje się bardzo dużą liczbę jasnych zjawisk. Ostatnie takie wydarzenia miały miejsce w 2005 i 2015 roku. Okazuje się, że jest to związane z istnieniem wąskiego strumienia rezonansowego, w którym oprócz małych meteoroidów, znajdują się też duże odpowiedzialne za bolidy, a także planetoidy o rozmiarach od 100 metrów do około 1 km. Strumień ten może być potencjalnie niebezpieczny dla naszej planety.


13.03.2017

Polska w ESO


Marek Sarna (CAMK, Warszawa)


Najnowsze wieści naukowe i techniczne z ESO. najciekawsze polskie wyniki, udział polskich firm w budowie teleskopu E-ELT.


27.03.2017

Polskie obserwatoria astronomiczne


Wojciech Pych (CAMK, Warszawa)



03.04.2017

Jak tworzy się kolebka życia: powstawanie i ewolucja układów planetarnych


Ewa Szuszkiewicz (Wydział Matematyczno-Fizyczny, Uniwersytet Szczeciński, Polska)


Na planecie Ziemia, na której mieszkamy, istnieją różnorodne formy materii ożywionej. Utarło się więc przekonanie, że planety są miejscami gdzie mogą panować sprzyjające warunki jeśli nie do powstania to z pewnością do rozwoju życia. W pierwszej części wykładu przedstawię najciekawsze osiągnięcia w poszukiwaniu planet podobnych do Ziemi, takich które utwierdziłyby nas w przekonaniu, że planety są rzeczywiście kolebkami życia. Znalezienie „drugiej Ziemi” będzie bowiem nie tylko epokowym odkryciem samym w sobie, ale przybliży nas do poznania odpowiedzi na pytanie: jak powstała nasza Ziemia, nasz Układ Słoneczny i inne układy planetarne. W drugiej części wykładu przedyskutuję obecny stan wiedzy na temat powstawania i ewolucji układów planetarnych.

Początek wykładu o godz. 17:00.


What is Life and How Did it Emerge?


Addy Pross (Department of Chemistry, Ben Gurion University, Beer Sheva, Israel )


The nature of life and how it was able to emerge from inanimate matter remains one of the great scientific mysteries of all times. How was ‘dead stuff’ able to become living? A modern scientific approach to this problem commenced about one century ago and in this lecture the main ideas and how they developed will be described. It will be shown that the chemical process by which life emerged and the biological process of Darwinian evolution, are now thought to be two phases of one single continuous process, that some 4 billion years ago, a simple chemical system was transformed over time into a biological one. Central to that transformation was the chance emergence of a replicator - a simple chemical system able to make copies of itself. For reasons that have a logical basis, this replicator then proceeded to complexify. Finally, through a better understanding of the factors underpinning the emergence and evolution of life, we obtain deeper insight into questions that have puzzled mankind for millennia – what is it, and is it likely to exist elsewhere in the universe?

Wykład w języku angielskim. Początek o godz. 18:00.


10.04.2017

Teleskop Horyzontu Zdarzeń


Maciej Wielgus (CAMK, Warszawa)


Na wykładzie opowiem o układzie radioteleskopów rozrzuconych po całej Ziemi, tworzących wirtualny teleskop o średnicy kuli ziemskiej. Jeszcze w tym roku zarejestruje on obrazy supermasywnej czarnej dziury w centrum naszej galaktyki z niezwykłą rozdzielczością, porównywalną do wielkości horyzontu zdarzeń. Obserwacje dostarczą nam zupełnie nowej, fascynującej wiedzy na temat czarnych dziur i ich interakcji z otoczeniem. Być może po raz pierwszy w historii ujrzymy na własne oczy tzw. cień czarnej dziury!


24.04.2017

Gromady kuliste


Mirosław Giersz (CAMK, Warszawa)



08.05.2017

Pole magnetyczne w gwiazdach i dyskach akrecyjnych


Miljenko Cemeljic (CAMK, Warszawa)


Przedstawię najnowsze symulacje numeryczne pola magnetycznego w gwiazdach z dyskiem akrecyjnim i magnetosferą pomiędzy dyskiem a gwiazdą. Pole magnetyczne ma ważną rolę w bilansie energii i momentu pędu systemu. Zrozumienie jego oddziaływania z materią koło gwiazdy jest istotne w zrozumieniu powstawania normalnych gwiazd jak i obiektów takich jak gwiazdy neutronowe, białe karły i czarne dziury. Omówię też powstawanie strug materii (jetów) które obserwujemy koło takich obiektów.


15.05.2017

Kosmiczne inkubatory, czyli jak wyhodować cywilizację


Michał Różyczka (CAMK, Warszawa)


Każdą gwiazdę otacza ekosfera - potencjalna wylęgarnia życia. Jednak nie w każdej ekosferze mogą rozwinąć się skomplikowane organizmy wielokomórkowe, nie mówiąc już o organizmach wyposażonych w mózgi zdolne do tworzenia kultury. Dowiemy się, gdzie naukowcy chcą szukać śladów życia i jak oceniają szanse powstania pozaziemskich cywilizacji.


22.05.2017

Układy zaćmieniowe gwiazd


Radosław Smolec (CAMK, Warszawa)



29.05.2017

Źródła fal grawitacyjnych


Dorota Rosińska (Uniwersytet Zielonogórski)



09.10.2017

Misja satelity Planck


Paweł Bielewicz (CAMK, Warszawa)


Obserwacje promieniowania reliktowego tła stanowią dzisiaj jeden z najważniejszych źródeł informacji na temat budowy i ewolucji Wszechświata. Pozwalają one dowiedzieć się jak wyglądał Wszechświat na bardzo wczesnych etapach ewolucji. Daje to wyjątkową możliwość zweryfikowania przewidywań teorii Wielkiego Wybuchu. Opublikowane ostatnio dane z satelity Planck pozwoliły nam na znacznie lepsze zrozumienie budowy i rozwoju Wszechświata. W prezentacji przedstawie misje satelity Planck oraz najnowsze wyniki obserwacji wykonanych przez satelitę.


16.10.2017

Planety i gwiazdy w oczach kosmicznych teleskopów


Gerald Handler (CAMK, Warszawa)



23.10.2017

Korona słoneczna


Dominik Gronkiewicz (CAMK, Warszawa)



06.11.2017

Układ Słoneczny


Wojciech Pych (CAMK, Warszawa)


Prezentujemy najnowsze informacje jakie udało się zgromadzić na temat ciał w Układzie Słonecznym. Postęp w ostatnich latach dokonał się głównie dzięki udanym misjom sond kosmicznych. Większość materiałów pochodzi z danych uzyskanych przez te programy badawcze.


13.11.2017

Pięćdziesiąt lat pulsarów


Leszek Zdunik (CAMK, Warszawa)



20.11.2017

Planety pozasłoneczne i cywilizacje pozaziemskie


Bartosz Bełdycki (CAMK, Warszawa)



27.11.2017

Autostopem przez Wszechświat


Paweł Ciecieląg (CAMK, Warszawa)



04.12.2017

Wszechświat z lotu ptaka


Andrzej Sołtan (CAMK, Warszawa)



11.12.2017

Aktywne galaktyczne niespodzianki


Katarzyna Rusinek (CAMK, Warszawa)



18.12.2017

Sy-Fy


Katarzyna Drozd (CAMK, Warszawa)


W trakcie wykladu rozbiore na czynniki pierwsze kilka popularnych filmow popularno-naukowych, omawiajac niektore absurdy, ktorymi karmi nas Hollywood, jak rowniez wskazujac na rzetelna egzekucje mysli naukowej w sztuce wspolczesnej. Gwarantuje, ze ogladanie hitow kinowych juz nigdy nie bedzie takie samo!