Wykłady odbywają się w okresie od października do czerwca, raz w miesącu, w poniedziałki o godzinie 18:00.
Na nocnym niebie widzimy, nieuzbrojonym okiem, kilka tysięcy migoczących gwiazd. Mogłoby się wydawać, że to one skupiają materię we Wszechświecie. Że są podstawowymi "cegiełkami", wyznaczającymi strukturę Kosmosu. Okazuje się jednak, że to nie same gwiazdy ale ich skupiska - galaktyki są tymi wyznacznikami. Galaktyki są skupiskami setek miliardów gwiazd i to one decydują o strukturze Wszechświata oraz jego ewolucji. O ich istnieniu przekonaliśmy się zaledwie ok. 100 lat temu. Czym są galaktyki, jak powstały, jak się zmieniały, czym się różnią między sobą, jaki będzie ich los, w jakiej my mieszkamy? O tym będzie ten wykład.
Aleksander Sądowski (CAMK, Warszawa)
Od Wielkiego Wybuchu aż po dzień dzisiejszy Wszechświat rozszerza się i wiele wskazuje na to, ęe ten proces będzie trwał wiecznie. Podczas mojego wykładu przybliżę słuchaczom obserwacyjne przesłanki wskazujące na oddalanie się galaktyk, fizyczne konsekwencje ekspansji i możliwe scenariusze na przyszłość.
Michał Różyczka (CAMK, Warszawa)
Paweł Pietrukowicz (CAMK, Warszawa)
Wykład prezentuje model naszej Galaktyki w skali wielkości Warszawy. Położenie wybranych obiektów w tym modelu, jak np. najbliższych gwiazd, planet pozasłonecznych, gromad gwiazdowych, mgławic, pokazuje jak wielkie są przestrzenie dzielące te obiekty od nas.
Alosza Pamiatnych (CAMK, Warszawa)