Wykłady odbywają się w okresie od października do czerwca, raz w miesącu, w poniedziałki o godzinie 18:00.
Na nocnym niebie widzimy, nieuzbrojonym okiem, kilka tysięcy migoczących gwiazd. Mogłoby się wydawać, że to one skupiają materię we Wszechświecie. Że są podstawowymi "cegiełkami", wyznaczającymi strukturę Kosmosu. Okazuje się jednak, że to nie same gwiazdy ale ich skupiska - galaktyki są tymi wyznacznikami. Galaktyki są skupiskami setek miliardów gwiazd i to one decydują o strukturze Wszechświata oraz jego ewolucji. O ich istnieniu przekonaliśmy się zaledwie ok. 100 lat temu. Czym są galaktyki, jak powstały, jak się zmieniały, czym się różnią między sobą, jaki będzie ich los, w jakiej my mieszkamy? O tym będzie ten wykład.
Dorota Rosińska (Obserwatorium Astronomiczne, Uniwersytet Warszawski)
Alex Markowitz (CAMK, Warszawa)
I will review how astronomers perform observations of Sagittarius A*, the supermassive black hole residing at the center of our Milky Way Galaxy, 25000 light-years from Earth. These observations have confirmed the presence of the black hole, and also led to part of the 2020 Nobel Prize in Physics being awarded. I will talk about Sagittarius A*'s gravitational interactions with nearby stars, and discuss properties of these stars as they reside in this extreme-gravity environment.
Wykład w języku angielskim. Transmisja w serwisie
Jean Pierre Lasota (CAMK, Warszawa)
Opowiem o tym jak i dlaczego Albert Einstein nie wierzył w wyniki własnej teorii (fale grawitacyjne, czarne dziury), jakie to miało skutki i jak sprawę wyjaśniono z korzyścią dla wyników.
Michał Bejger (CAMK, Warszawa)
Praktycznie rutynowe detekcje fal grawitacyjnych stwarzają zupełnie nowe możliwości badania praw fizyki. W wykładzie opowiem o różnych aspektach tej niezwykle obiecującej dziedziny, skupiając się na sposobach testowania teorii grawitacji i struktury bardzo gęstej materii.