small pl CAMK logo

Spotkania z astronomią

Wykłady odbywają się w okresie od października do czerwca, raz w miesącu, w poniedziałki o godzinie 18:00.
Forma hybrydowa: "na żywo" / Zoom / YouTube (szczegóły poniżej).

 


 

Najbliższy wykład popularny



20.05.2024

Teleskop Kosmiczny Jamesa Webba


Paweł Moskalik

(CAMK, Warszawa)


Teleskop Kosmiczny Jamesa Webba to największy teleskop umieszczony w przestrzeni kosmicznej. Prowadzi obserwacje w podczerwieni. Wykład będzie poświecony historii, konstrukcji i najważniejszym wynikom naukowym uzyskanym dzięki Teleskopowi Jamesa Webba od dnia startu do dziś.


 

Formy uczestnictwa:

  • Na żywo w sali wykładowej przy ulicy Bartyckiej 18 w Warszawie.
  • Zoom: wymagana jednorazowa rejestracja na wszystkie spotkania w sezonie. Uwaga: zaczynamy nowy sezon 2023/24!

Logo Zoom  Rejestracja na spotkanie w Zoom   ♦   Instrukcja dla użytkowników Zoom.

  • YouTube: link do wykładu na platformie YouTube jest podany pod streszczeniem wykładu (jest inny dla każdego wykładu).

 


 

Pełna lista Spotkań z Astronomią



08.10.2018

O pożytkach z astronomii


Stanisław Bajtlik (CAMK, Warszawa)


O astronomii, podobnie jak innych badaniach podstawowych, często mówi się, że są wartością samą w sobie, że zaspokajają głębokie ludzkie potrzeby poznawania świata i jak sztuka, nie wymagają dalszego uzasadniania. Jednak astronomia, podobnie jak fizyka teoretyczna, biofizyka i inne nauki przyrodnicze przynosi też ogromne korzyści praktyczne. Najczęściej w postaci rozwoju nowych technologii, łączności, technik pomiarowych, przetwarzania informacji i wielu, wielu innych. W trakcie wykładu przedstawione będą wybrane przykłady takich korzyści z astronomii.


15.10.2018

The Magnetospheric Multiscale Mission


José Ortuño-Macias (CAMK, Warszawa)


Everyone has seen astonishing pictures of auroras occurring at high latitude Earth's regions. However, energetic solar weather events known as solar storms are able to disable communication and power supply systems. Hence, learning about the interaction between Earth's magnetosphere and solar wind, that drives such phenomena, is of great relevance. During this lecture I will talk about how the Sun's and Earth's magnetic fields interact and the currently ongoing Magnetosphere Multiscale Mission (MMS) lead by NASA which is gathering the most detailed information about the Earth's magnetosphere.

Wykład w języku angielskim.


22.10.2018

Próbniki międzyplanetarne wczoraj i dziś


Paweł Moskalik (CAMK, Warszawa)



29.10.2018

Model Układu Słonecznego na Warszawskich Bulwarach Wiślanych


Alosza Pamiatnych (CAMK, Warszawa)


Nowe i coraz bardziej popularne Bulwary Wiślane w Warszawie, moim zdaniem, są idealnym miejscem na taki projekt - umieszczenie wzdłuż bulwarów modeli planet Układu Słonecznego o wymiarach i w odległościach w skali 1 : 1 000 000 000 (jeden do miliarda). W takiej skali odległość Ziemi od Słońca wynosi 150 metrów, a odległość Neptuna do naszej gwiazdy - 4.5 km. Wiele stolic europejskich i innych miast ma podobne modele (z odpowiednimi opisami), które odgrywają znaczną rolę edukacyjną. W samej Bawarii podobnych modeli jest ponad 20. W Polsce też jest kilka, najbardziej znany - to między schroniskami Orle a Chatką Górzystów w Górach Izerskich, stworzony przez astronomów z Wrocławia. Chciałbym omówić możliwość powstania takiego modelu na nadwiślańskich bulwarach, a także przedstawić przykłady istniejących modeli w kilku miejscach w Europie.