small pl CAMK logo

Wykłady poza CAMK12.03.2015

"Kształt Wszechświata"

Stanisław Bajtlik (CAMK, Warszawa)

Godz. 18:00, Wydział Fizyki, Uniwersytet Warszawski, ul. Pasteura 5, sala 0.03.


26.03.2015

"O gwiazdach nowych, supernowych i czarnych dziurach"

Karolina Bąkowska (CAMK, Warszawa)

Czy wiecie czym się różni, gwiazd nowa od supernowej lub skąd się biorą czarne dziury? Dlaczego jedne gwiazdy są jaśniejsze, a inne słabsze? Życie gwiazd trochę przypomina życie ludzi, gdyż gwiazdy rodzą się w kosmicznych żłobkach. Następnie żyją długo i spokojnie, lub krótko i bardzo intensywnie, a ich etapem końcowym życia często jest spektakularna śmierć obserwowana w postaci rozbłysku supernowej. Na wiele pytań dotyczących życia gwiazd potrafią już odpowiedzieć astrofizycy, czyli astronomowie badający gwiazdy i o tym właśnie będzie ten referat.

Wieża Ciśnień, ul. Czempińska 2 64-00 Kościań Termin: 26 marca 2015 piatek, godziny 18:00 i 20:00


30.03.2015

"Świat galaktyk"

Stanisław Bajtlik (CAMK, Warszawa)

Nocne niebo przecina jasny pas - Droga Mleczna - Galaktyka. To skupisko około 100 miliardów gwiazd. Słońce jest jedną z nich. Przez długi czas sądzono, że wszystkie gwiazdy w Kosmosie są skupione w tej jednej - megagalaktyce. Na początku XX toczyły się spory o naturę "obiektów mgławicowych". W odróżnieniu od punktowych gwiazd były to świecące, rozmyte plamki - chmurki. Dziś wiemy, że są to inne galaktyki. Ich pochodzenie, ewolucja, rozmaitość kształtów są przedmiotem badań kosmologów. Od trzydziestu lat wiemy, że każda z nich jest otoczona wielkim halo ciemnej - nieświecącej materii, która stanowi ok. 90% ich masy. Jej natura jest nieznana. Świat galaktyk jest piękny i pełen tajemnic.

godz. 16:45, 30 marca, Collegium Civitas, Uniwersytet Trzeciego Wieku, Pałac Kultury i Nauki w Warszawie, XII piętro, aula B.