Wykłady odbywają się w okresie od października do czerwca, raz w miesącu, w poniedziałki o godzinie 18:00.
Na nocnym niebie widzimy, nieuzbrojonym okiem, kilka tysięcy migoczących gwiazd. Mogłoby się wydawać, że to one skupiają materię we Wszechświecie. Że są podstawowymi "cegiełkami", wyznaczającymi strukturę Kosmosu. Okazuje się jednak, że to nie same gwiazdy ale ich skupiska - galaktyki są tymi wyznacznikami. Galaktyki są skupiskami setek miliardów gwiazd i to one decydują o strukturze Wszechświata oraz jego ewolucji. O ich istnieniu przekonaliśmy się zaledwie ok. 100 lat temu. Czym są galaktyki, jak powstały, jak się zmieniały, czym się różnią między sobą, jaki będzie ich los, w jakiej my mieszkamy? O tym będzie ten wykład.
Leszek Zdunik (CAMK, Warszawa)
Justyna Modzelewska (CAMK, Warszawa)
Podczas tego wykładu postaram się opowiedzieć czym może być ciemna materia i ciemna energia. Skąd naukowcy czerpią o nich informacje i co ich istnienie mówi nam o ewolucji Wszechświata. W kolejnym kroku postaram się pokazać zastosowanie kwazarów jako narzędzi do poszukiwania dowodów na istnienie ciemnej energii. Opowiem o modelu kosmologiczny LambdaCDM i pokażę kilka symulacji wielkoskalowych pokazujących ewolucję wszechświata.
Włodzimierz Kluźniak (CAMK, Warszawa)
Trzesienia "ziemi" zachodza nie tylko na naszym globie, ale tez wsrod roznorodnych obiektow kosmicznych. Najbardziej spektakularne trzesienia zachodza na gwiazdach neutronowych, zwlaszcza tzw magnetarach o bardzo silnym polu magnetycznym. Nieco lagodniejsze wstrzasy zachodza w dyskach plynu (podobnych do pierscieni Saturna) wokol czarnych dziur. Zarowno w wypadku czarnych dziur jak i gwiazd neutronowych te wstrzasy, kiedy juz maja miejsce, wywoluja drgania o zdumiewajaco wysokiej czestosci kilkaset razy na sekunde (okolo dziesiec razy czesciej od pradu zmiennego w zwyklym gniazdku elektrycznym).