small pl CAMK logo

Spotkania z astronomią

Wykłady odbywają się w okresie od października do czerwca, raz w miesącu, w poniedziałki o godzinie 18:00.
 

 


 

Najbliższy wykład popularny



20.01.2025

Królestwo galaktyk


Stanisław Bajtlik

(CAMK, Warszawa)


Na nocnym niebie widzimy, nieuzbrojonym okiem, kilka tysięcy migoczących gwiazd. Mogłoby się wydawać, że to one skupiają materię we Wszechświecie. Że są podstawowymi "cegiełkami", wyznaczającymi strukturę Kosmosu. Okazuje się jednak, że to nie same gwiazdy ale ich skupiska - galaktyki są tymi wyznacznikami. Galaktyki są skupiskami setek miliardów gwiazd i to one decydują o strukturze Wszechświata oraz jego ewolucji. O ich istnieniu przekonaliśmy się zaledwie ok. 100 lat temu. Czym są galaktyki, jak powstały, jak się zmieniały, czym się różnią między sobą, jaki będzie ich los, w jakiej my mieszkamy? O tym będzie ten wykład.


 

Formy uczestnictwa:

 


 

Pełna lista Spotkań z Astronomią



07.04.2014

Galaktyki z poprzeczką


Ewa L. Łokas (CAMK, Warszawa)


Galaktyki z poprzeczką stanowią znaczną część wszystkich galaktyk spiralnych. W trakcie wykładu omówione zostaną obserwacje poprzeczek, ich podstawowe własności oraz mechanizmy powstawania. Sporo uwagi poświęcimy też poprzeczkom w naszym najbliższym otoczeniu: w Drodze Mlecznej i galaktykach karłowatych Grupy Lokalnej.


14.04.2014

Satelita Fermi


Mateusz Janiak (NCAC, Warsaw)


Satelita Fermi, który został wystrzelony w czerwcu 2008 roku pozwala na obserwacje Wszechświata w zakresie promieniowania gamma tj. od kilku megaelektronowoltów do kilkuset gigaelektronowoltów. Znajdujące się na pokładzie dwa instrumenty: GBM oraz LAT, w ciągu kilku ostatnich lat pozwoliły na ogromny postęp w poznawaniu najbardziej energetycznych procesów w Kosmosie. Wśród obiektów obserwowanych przez instrument LAT znajduje się kilkaset aktywnych jąder galaktyk, pulsarów, pozostałości po wybuchach supernowych itd. W trakcie wykładu omówię budowę i zasadę działania instrumentów na pokładzie satelity Fermi, a także wyniki naukowe, które udało się uzyskać przy ich pomocy.


28.04.2014

Czarne dziury w gromadach gwiazd


Mirosław Giersz (CAMK, Warszawa)


Podczas wykładu zostaną przedstawione procesy prowadzące do powstawania czarnych dziur zarówno w wyniku ewolucji gwiazd lub układów podwójnych, jak również w wyniku ddziaływań dynamicznych w gromadach gwiazdowych.