Wykłady odbywają się w okresie od października do czerwca, raz w miesącu, w poniedziałki o godzinie 18:00.
Na nocnym niebie widzimy, nieuzbrojonym okiem, kilka tysięcy migoczących gwiazd. Mogłoby się wydawać, że to one skupiają materię we Wszechświecie. Że są podstawowymi "cegiełkami", wyznaczającymi strukturę Kosmosu. Okazuje się jednak, że to nie same gwiazdy ale ich skupiska - galaktyki są tymi wyznacznikami. Galaktyki są skupiskami setek miliardów gwiazd i to one decydują o strukturze Wszechświata oraz jego ewolucji. O ich istnieniu przekonaliśmy się zaledwie ok. 100 lat temu. Czym są galaktyki, jak powstały, jak się zmieniały, czym się różnią między sobą, jaki będzie ich los, w jakiej my mieszkamy? O tym będzie ten wykład.
Michał Bejger (CAMK, Warszawa)
Niedawne bezpośrednie detekcje fal grawitacyjnych otwierają zupełnie nowe okno obserwacyjne na Wszechświat i obiecują postęp w eksperymentalnym weryfikowaniu teorii grawitacji. Podczas wykładu opowiem o idei detekcji, najczulszych obecnie urządzeniach zdolnych wykrywać fale grawitacyjne (laserowych interferometrach LIGO i Virgo) oraz najbardziej obiecujących astrofizycznych źródłach fal grawitacyjnych.
Krzysztof Nalewajko (CAMK, Warszawa)
Tematem wykładu będzie kosmiczne promieniowanie tła w szerokim zakresie widmowym, od fal radiowych do promieniowania gamma. Przedstawiony zostanie rozkład widmowy promieniowania tła, jego najważniejsze składowe, oraz ich interpretacja. Wyjaśniając obserwowane promieniowanie tła, próbujemy odpowiedzieć na pytanie, czy wszystkie źródła promieniowania w kosmosie są nam już znane.
Morgane Fortin (CAMK, Warszawa)
In 2007 radio astronomers discovered a mysterious radio signal, very powerful, non-repeating and extremely short in data taken in 2001 by the Parkes Radio Telescope (Australia). It was the first ever signal of this type detected and was named a "Fast Radio Burst". Subsequent analysis revealed that its source is located outside of our Galaxy. Many more similar bursts have been observed since then and their origin is still a puzzle. I will review the current observations of Fast Radio Bursts and present the various hypotheses proposed so far to explain the origin of these enigmatic phenomena.
Justyna Średzińska (CAMK, Warszawa)
W czasie wykładu postaram się pokazać jak wraz z lepszą dokładnością teleskopów, rozwojem nowych technologii jesteśmy wstanie rejestrować przepiękne obrazy Wszechświata w różnych przedziałach promieniowania elektromagnetycznego. Jak różni się świat widziany np w promieniowaniu rentgenowskim od takiego w optycznym, co za tym idzie co możemy z nich wyczytać?