Wykłady odbywają się w okresie od października do czerwca, raz w miesącu, w poniedziałki o godzinie 18:00.
Na nocnym niebie widzimy, nieuzbrojonym okiem, kilka tysięcy migoczących gwiazd. Mogłoby się wydawać, że to one skupiają materię we Wszechświecie. Że są podstawowymi "cegiełkami", wyznaczającymi strukturę Kosmosu. Okazuje się jednak, że to nie same gwiazdy ale ich skupiska - galaktyki są tymi wyznacznikami. Galaktyki są skupiskami setek miliardów gwiazd i to one decydują o strukturze Wszechświata oraz jego ewolucji. O ich istnieniu przekonaliśmy się zaledwie ok. 100 lat temu. Czym są galaktyki, jak powstały, jak się zmieniały, czym się różnią między sobą, jaki będzie ich los, w jakiej my mieszkamy? O tym będzie ten wykład.
Miljenko Cemeljic (CAMK, Warszawa)
Przedstawię najnowsze symulacje numeryczne pola magnetycznego w gwiazdach z dyskiem akrecyjnim i magnetosferą pomiędzy dyskiem a gwiazdą. Pole magnetyczne ma ważną rolę w bilansie energii i momentu pędu systemu. Zrozumienie jego oddziaływania z materią koło gwiazdy jest istotne w zrozumieniu powstawania normalnych gwiazd jak i obiektów takich jak gwiazdy neutronowe, białe karły i czarne dziury. Omówię też powstawanie strug materii (jetów) które obserwujemy koło takich obiektów.
Michał Różyczka (CAMK, Warszawa)
Każdą gwiazdę otacza ekosfera - potencjalna wylęgarnia życia. Jednak nie w każdej ekosferze mogą rozwinąć się skomplikowane organizmy wielokomórkowe, nie mówiąc już o organizmach wyposażonych w mózgi zdolne do tworzenia kultury. Dowiemy się, gdzie naukowcy chcą szukać śladów życia i jak oceniają szanse powstania pozaziemskich cywilizacji.
Radosław Smolec (CAMK, Warszawa)
Dorota Rosińska (Uniwersytet Zielonogórski)