small pl CAMK logo

Spotkania z astronomią

Wykłady odbywają się w okresie od października do czerwca, raz w miesącu, w poniedziałki o godzinie 18:00.
 

 


 

Najbliższy wykład popularny



20.01.2025

Królestwo galaktyk


Stanisław Bajtlik

(CAMK, Warszawa)


Na nocnym niebie widzimy, nieuzbrojonym okiem, kilka tysięcy migoczących gwiazd. Mogłoby się wydawać, że to one skupiają materię we Wszechświecie. Że są podstawowymi "cegiełkami", wyznaczającymi strukturę Kosmosu. Okazuje się jednak, że to nie same gwiazdy ale ich skupiska - galaktyki są tymi wyznacznikami. Galaktyki są skupiskami setek miliardów gwiazd i to one decydują o strukturze Wszechświata oraz jego ewolucji. O ich istnieniu przekonaliśmy się zaledwie ok. 100 lat temu. Czym są galaktyki, jak powstały, jak się zmieniały, czym się różnią między sobą, jaki będzie ich los, w jakiej my mieszkamy? O tym będzie ten wykład.


 

Formy uczestnictwa:

 


 

Pełna lista Spotkań z Astronomią



07.03.2011

Profesjonalna astronomia podwórkowa


Arkadiusz Olech (CAMK, Warszawa)


W referacie będę zachęcał do budowy niewielkich i zautomatyzowanych obserwatoriów astronomicznych. Postaram się pokazać, że nawet niewielkim sprzętem można wykonywać wartościowe naukowo obserwacje, a ich wyniki publikować w recenzowanych czasopismach.


14.03.2011

Wszechświat oglądany w promieniach rentgenowskich i gamma


Piotr Życki (CAMK, Warszawa)


Wszechświat oglądany w promieniach rentgenowskich i gamma odkrywa swoje gwałtowne oblicze. Okazuje się, że istnieje wiele klas obiektów, które zmieniają jasność. Czasami jasność ich maleje do tego stopnia, że przestają być widziane przez nasze satelity. Na wykładzie bedą pokazane różne przykłady takich zmiennych obiektów i wskazane przyczyny ich zmiennego zachowania.


21.03.2011

Księżyc Jana Heweliusza


Jarosław Włodarczyk


Astronom z Gdańska przeszedł do historii nauki jako jeden z najwybitniejszych badaczy Księżyca. Jak jednak powstały jego mapy Srebrnego Globu i co na nich umieścił? Jak bliski był wyjaśnienia zjawiska libracji Księżyca i dlaczego zainteresował swoimi badaniami Izaaka Newtona? I czy wierzył, że na satelicie Ziemi rozwija się życie?


28.03.2011

Astronomia rentgenowska


Agata Różańska (CAMK, Warszawa)


Astrofizyka rentgenowska jest obecnie dynamicznie rozwijającą się dziedziną astronomii. Od czasu, gdy w latach 60-tych odkryto pierwsze źródła rentgenowskie, rozpoczęła się era budowy satelitów obserwujących kosmos w promieniach X. W swoim wykładzie omówię krótko historię rozwoju tej ważnej dziedziny astronomii. Przedstawię podstawowe procesy odpowiedzialne za promieniowanie rentgenowskie w kosmosie, oraz pokażę obserwacje najlepiej nam znanych i zbadanych źródeł.