small pl CAMK logo

Spotkania z astronomią

Wykłady odbywają się w okresie od października do czerwca, raz w miesącu, w poniedziałki o godzinie 18:00.
 

 


 

Najbliższy wykład popularny



20.01.2025

Królestwo galaktyk


Stanisław Bajtlik

(CAMK, Warszawa)


Na nocnym niebie widzimy, nieuzbrojonym okiem, kilka tysięcy migoczących gwiazd. Mogłoby się wydawać, że to one skupiają materię we Wszechświecie. Że są podstawowymi "cegiełkami", wyznaczającymi strukturę Kosmosu. Okazuje się jednak, że to nie same gwiazdy ale ich skupiska - galaktyki są tymi wyznacznikami. Galaktyki są skupiskami setek miliardów gwiazd i to one decydują o strukturze Wszechświata oraz jego ewolucji. O ich istnieniu przekonaliśmy się zaledwie ok. 100 lat temu. Czym są galaktyki, jak powstały, jak się zmieniały, czym się różnią między sobą, jaki będzie ich los, w jakiej my mieszkamy? O tym będzie ten wykład.


 

Formy uczestnictwa:

 


 

Pełna lista Spotkań z Astronomią



12.02.2018

Co zdarzyło się 15 września 2015 roku?


Janusz Ziółkowski (CAMK, Warszawa)


14 września 2015 r. w odległości ok. 1200 milionów lat świetlnych od nas zderzyły się dwie czarne dziury o masach 36 M⊙ i 29 M⊙. Powstała jedna czarna dziura o masie 62 M⊙. 3 M⊙ zostały zamienione na energię fal grawitacyjnych. Przez 0.1 sek obiekt wysyłał w kosmos 50 razy więcej energii niż cała reszta Wszechświata !


19.02.2018

Gwiazdowe laboratoria jądrowe


Leszek Zdunik (CAMK, Warszawa)


Wiadomo, że eksperymentalna fizyka jądrowa (badanie własności jąder atomowych na Ziemi) jest ogromnym źródłem wiedzy koniecznej przy teoretycznym badaniu własności gwiazd, galaktyk i innych obiektów astronomicznych. W trakcie wykładu spróbuję przedstawić zagadnienie odwrotne - na ile obserwacje gwiazd i ich własności pozwalają nam badać jądra atomowe i odpowiadać na pytania i problemy fizyki jądrowej, których na podstawie "ziemskich" eksperymentów nie bylibyśmy w stanie rozwiązać.


26.02.2018

Jak zmieniał się Układ Słoneczny?


Arkadiusz Olech (CAMK, Warszawa)


Przedstawiona zostanie ewolucja naszej wiedzy o tym jak zmieniało się nasze wyobrażenie o Układzie Słonecznym. Omówiony zostanie system geocentryczny, rewolucja kopernikańska, prawa Keplera, odkrycia pierwszych komet okresowych, planetoid, planet poza orbitą Saturna, pasa Kuipera oraz pierwszej planetoidy miedzygwiazdowej.