Wykłady odbywają się w okresie od października do czerwca, raz w miesącu, w poniedziałki o godzinie 18:00.
Na nocnym niebie widzimy, nieuzbrojonym okiem, kilka tysięcy migoczących gwiazd. Mogłoby się wydawać, że to one skupiają materię we Wszechświecie. Że są podstawowymi "cegiełkami", wyznaczającymi strukturę Kosmosu. Okazuje się jednak, że to nie same gwiazdy ale ich skupiska - galaktyki są tymi wyznacznikami. Galaktyki są skupiskami setek miliardów gwiazd i to one decydują o strukturze Wszechświata oraz jego ewolucji. O ich istnieniu przekonaliśmy się zaledwie ok. 100 lat temu. Czym są galaktyki, jak powstały, jak się zmieniały, czym się różnią między sobą, jaki będzie ich los, w jakiej my mieszkamy? O tym będzie ten wykład.
Elżbieta Zocłońska (CAMK, Warszawa)
Praca astronoma to nie tylko nocne obserwacje gwiazd. W czasie złej pogody analizujemy dane zebrane podczas wcześniejszych obserwacji a z warszawskiego CAMKu mamy dostęp do satelitów obserwacyjnych BRITE, które obserwują gwiazdy w sposób ciągły, niezależnie od pogody, ponieważ umieszczone są na orbicie czyli ponad chmurami. W czasie wykładu przedstawię w jaki sposób badamy gwiazdę Epsilon Perseusza.
Mirosław Giersz (CAMK, Warszawa)
Zaobserwowane ostatnio (przez obserwatoria fal grawitacyjnych aLIGO i VIRGO) zlewanie się układów podwójnych dwóch czarnych dziur i gwiazd neutronowych zapoczątkowało nowy rozdział w astronomii obserwacyjnej. Otworzyło to znacznie szersze możliwości obserwacji Wszechświata i testowania teorii fizycznych. Podczas wykładu omówione zostaną różne kanały powstawania układów podwójnych gwiazd neutronowych i czarnych dziur, w zależności od środowiska, w którym one ewoluują. Przedyskutowane zostaną także wnioski wynikające z porównania teoretycznych i obserwacyjnych temp zlewania się tego typu układów podwójnych.
Bożena Czerny (CAMK, Warszawa)
Obserwacje astronomiczne wskazują, że ekspansja Wszechświata przyspiesza. Odpowiedzialna za ten efekt jest tajemnicza "ciemna energia". Jak badamy Wszechświat? Czym jest ta ciemna energia - czy to zapomniana stała kosmologiczna wymyślona przez Einsteina, czy też energia próżni? O tym wszystkim opowiem w swoim wykładzie.
Krystian Iłkiewicz (CAMK, Warszawa)