Wykłady odbywają się w okresie od października do czerwca, raz w miesącu, w poniedziałki o godzinie 18:00.
Na nocnym niebie widzimy, nieuzbrojonym okiem, kilka tysięcy migoczących gwiazd. Mogłoby się wydawać, że to one skupiają materię we Wszechświecie. Że są podstawowymi "cegiełkami", wyznaczającymi strukturę Kosmosu. Okazuje się jednak, że to nie same gwiazdy ale ich skupiska - galaktyki są tymi wyznacznikami. Galaktyki są skupiskami setek miliardów gwiazd i to one decydują o strukturze Wszechświata oraz jego ewolucji. O ich istnieniu przekonaliśmy się zaledwie ok. 100 lat temu. Czym są galaktyki, jak powstały, jak się zmieniały, czym się różnią między sobą, jaki będzie ich los, w jakiej my mieszkamy? O tym będzie ten wykład.
Krzysztof Nalewajko (CAMK, Warszawa)
Pola magnetyczne występują w bardzo rozmaitych obiektach kosmicznych (np. planety, gwiazdy zwykłe i neutronowe, galaktyki zwykłe i aktywne, gromady galaktyk) i przejawiają się na wiele sposobów (przyspieszanie cząstek, promieniowanie synchrotronowe, rozbłyski słoneczne, akrecja na czarne dziury, relatywistyczne dżety, pulsary i magnetary). Ich ogólny wkład do energii Wszechświata jest znikomy (choć bardzo trudny do oszacowania), a jednak lokalnie mogą dominować nad innymi formami energii. Poznanie mechanizmów związanych z występowaniem pól magnetycznych jest kluczowe dla zrozumienia wielu astrofizycznych procesów.
Saikruba Krishnan (CAMK, Warszawa)
Exoplanets are planets outside the solar system either orbiting other stars or just free floating, orbiting the galactic center. Extensive research is ongoing in order to detect them and determine the habitable zones to get signs of life on these faraway planets.
Wykład języku angielskim. The talk will be given in English. Transmisja w serwisie
Bartosz Etmański (CAMK, Toruń)
Na wykładzie zostanie omówione jakie są podstawowe procesy promieniowania w przypadku molekuł, jakie atomy będą dominować przy tworzeniu się molekuł w środowisku międzygwiazdowym oraz podstawy budowy molekuł. Następnie omówione zostaną narzędzia jakimi posługują się współcześni astronomowie aby obserwować emisję pochodzącą od molekuł. W końcu zostaną omówione obiekty astronomiczne, gdzie wykrywa się emisję molekuł oraz interpretację wyników.
Maciej Wielgus (Harvard Smithonian CfA)
Opowiem o tym, jak zarejestrowano pierwszy obraz czarnej dziury i o tym, co jeszcze można "wycisnąć" z obserwacji M87 zarejestrowanych przez Teleskop Horyzontu Zdarzeń.