small pl CAMK logo

Spotkania z astronomią

Wykłady odbywają się w okresie od października do czerwca, raz w miesącu, w poniedziałki o godzinie 18:00.
 

 


 

Najbliższy wykład popularny



20.01.2025

Królestwo galaktyk


Stanisław Bajtlik

(CAMK, Warszawa)


Na nocnym niebie widzimy, nieuzbrojonym okiem, kilka tysięcy migoczących gwiazd. Mogłoby się wydawać, że to one skupiają materię we Wszechświecie. Że są podstawowymi "cegiełkami", wyznaczającymi strukturę Kosmosu. Okazuje się jednak, że to nie same gwiazdy ale ich skupiska - galaktyki są tymi wyznacznikami. Galaktyki są skupiskami setek miliardów gwiazd i to one decydują o strukturze Wszechświata oraz jego ewolucji. O ich istnieniu przekonaliśmy się zaledwie ok. 100 lat temu. Czym są galaktyki, jak powstały, jak się zmieniały, czym się różnią między sobą, jaki będzie ich los, w jakiej my mieszkamy? O tym będzie ten wykład.


 

Formy uczestnictwa:

 


 

Pełna lista Spotkań z Astronomią



05.10.2015

Fale garawitacyjne


Dorota Rosińska (Uniwersytet Zielonogórski)



12.10.2015

Co się stanie jak Słońca nie będzie?


Katarzyna Drozd (CAMK, Warszawa)


Dopóki ziemia kręci się... - wyobraźmy sobie, że nagle, bez jakiejś konkretnej przyczyny, Słońce po prostu znika, a cała reszta Układu Słonecznego trwa dalej. Kiedy poczujemy różnicę? Co się stanie z Ziemią i jej mieszkańcami? Czy i jakiej zagłady mamy się spodziewać? Albo zadajmy sobie inne pytanie: co się stanie, jeśli ziemia pod naszymi nogami nagle przestanie się kręcić wokół własnej osi? I która z tych opcji - brak orbitowania, czy brak wirowania - byłaby gorsza? Wykład będzie dotyczył rozważań o skutkach, a nie o przyczynach, bo takowe, wedle naszej najlepszej wiedzy, póki co nie istnieją. Na szczęście!


19.10.2015

Obserwacje nieba i naucznie astronomii w domu i w szkole


Barbara Dłużewska (LO im. Tadeusza Czackiego, Warszawa)



26.10.2015

Królestwo galaktyk


Stanisław Bajtlik (CAMK, Warszawa)


W 1771 roku francuski astronom Charles Messier stworzył pierwszy katalog "obiektów mgławicowych". W owym czasie jeszcze nie było wiadomo, że większość z nich to galaktyki - skupiska setek miliardów gwiazd, podobne do naszej Drogi Mlecznej. W 1920 roku, w waszyngtońskim Muzeum Historii Naturalnej odbyła się słynna Wielka Debata, pomiędzy astronomami Harlowem Shapley'em i Heberem Curtisem na temat tego czym są "obiekty mgławicowe". Wtedy jeszcze nie było wiadomo, że poza naszą własną istnieją inne galaktyki. Ale już w 1935 roku odkrywca ekspansji Wszechświata, Edwin Hubble, opublikował popularnonaukowa książkę pt. "Królestwo galaktyk". Dziś wiemy, że są one podstawowymi cegiełkami w rozkładzie materii (przynajmniej atomów) w Kosmosie. Znamy ich kształty, własności, historię, pochodzenie. Wykład będzie poświęcony temu właśnie królestwu.