Wykłady odbywają się w okresie od października do czerwca, raz w miesącu, w poniedziałki o godzinie 18:00.
Na nocnym niebie widzimy, nieuzbrojonym okiem, kilka tysięcy migoczących gwiazd. Mogłoby się wydawać, że to one skupiają materię we Wszechświecie. Że są podstawowymi "cegiełkami", wyznaczającymi strukturę Kosmosu. Okazuje się jednak, że to nie same gwiazdy ale ich skupiska - galaktyki są tymi wyznacznikami. Galaktyki są skupiskami setek miliardów gwiazd i to one decydują o strukturze Wszechświata oraz jego ewolucji. O ich istnieniu przekonaliśmy się zaledwie ok. 100 lat temu. Czym są galaktyki, jak powstały, jak się zmieniały, czym się różnią między sobą, jaki będzie ich los, w jakiej my mieszkamy? O tym będzie ten wykład.
Justyna Średzińska (CAMK, Warszawa)
W moim wystąpieniu postaram się omówić budowę Wszechświata od początku jego istnienia na podstawie scenariusza Wielkiego Wybuchu, przedstawić swego rodzaju spis obiektów i struktur, które możemy w nim znaleźć. Wiemy, że na początku układ okresowy pierwiastków był ubogi (wodór, który do dziś dominuje w znanym nam Wszechświecie oraz hel), dopiero w kolejnych erach ewolucji Wszechświata wszystko się zmieniło i tablica Mendelejewa rozkwitła różnorodnością pierwiastków ciężkich, powstałych w reakcjach termojądrowych we wnętrzu gwiazd oraz wybuchach supernowych. Aktualnie Kosmos składa się z niezliczonych Ciał Niebieskich, z różnej postaci materii tej znanej i zupełnie egzotycznej, o której mamy nikłą wiedzę. Jest to niezmiernie interesujące, by wiedzieć z czego składa się Wszechświat, w którym żyjemy.
Janusz Wiland (Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii)
Krótkie omówienie podstawowych parametrów aparatu fotograficznego. Przedstawienie techniki wykonywania zdjęć Słońca i Księżyca. Zasada działania i dostępne typy montaży paralaktycznych dla początkujących miłośników astrofotografii. Jak wykonuje się zdjęcia obiektom ciemnego nieba - gwiazdozbiory, Droga Mleczna, galaktyki i mgławice. Omówienie darmowego programu Deep Sky Stacker do składania serii zdjęć nieba. Przykłady zdjęć.
Krzysztof Piasecki (Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii)
Fascynująca podróż od czasów, gdy rzemieślnicy byli artystami, do współczesności, gdy przedmioty można sobie wydrukować w 3D. Przedstawimy historię i tajemnice działania zegarów astronomicznych – od najbardziej znanego zegara w Pradze z roku 1410, do współczesnego wydrukowanego w 3D. Przewodniczką w podróży będzie starożytna matematyczka Hypatia, której odkrycie pozwoliło na skonstruowanie takich urządzeń. Na miejscu można będzie wypróbować działanie zegara i znaleźć znak zodiaku, fazę Księżyca i inne dane na dowolny dzień.
Andrzej Sołtan (CAMK, Warszawa)
Wyjaśnię termin "Wielki Wybuch" w znaczeniu używanym w kosmologii, ze szczególnym uwzględnieniem różnicy w stosunku do "zwykłego" wybuchu. Przedstawię szereg argumentów za teorią Wielkiego Wybuchu, niektóre konsekwencje tej teorii, a także najważniejsze nierozwiązane problemy współczesnej kosmologii. Ponieważ przedmiotem badań kosmologii jest cała fizyczna rzeczywistość, postępy kosmologii moga nieść również pewne przesłanie filozoficzne. Jednakże kosmologia jest par excellence nauka ścisłą i należy ją rozwijać narzędziami stosowanymi w naukach ścisłych.