Wykłady odbywają się w okresie od października do czerwca, raz w miesącu, w poniedziałki o godzinie 18:00.
Na nocnym niebie widzimy, nieuzbrojonym okiem, kilka tysięcy migoczących gwiazd. Mogłoby się wydawać, że to one skupiają materię we Wszechświecie. Że są podstawowymi "cegiełkami", wyznaczającymi strukturę Kosmosu. Okazuje się jednak, że to nie same gwiazdy ale ich skupiska - galaktyki są tymi wyznacznikami. Galaktyki są skupiskami setek miliardów gwiazd i to one decydują o strukturze Wszechświata oraz jego ewolucji. O ich istnieniu przekonaliśmy się zaledwie ok. 100 lat temu. Czym są galaktyki, jak powstały, jak się zmieniały, czym się różnią między sobą, jaki będzie ich los, w jakiej my mieszkamy? O tym będzie ten wykład.
Marek Sarna (CAMK, Warszawa)
Wykład będzie omawiał: powody, możliwości i korzyści jakie otwiera przed polskim środowiskiem astronomicznym, a szerzej młodymi ludźmi przystąpienie do ESO, czyli Europejskiej Organizacji Badań Astronomicznych na Półkuli Południowej
Grzegorz Gajda (CAMK, Warszawa)
Na początku wykładu przybliżone zostaną podstawowe fakty obserwacyjne dotyczące galaktyk. Następnie omówione zostaną metody wykorzystywane do symulacji powstawania i ewolucji galaktyk oraz ich dotychczasowe rezultaty. Na koniec przedstawione zostaną wyniki najnowszych projektów: Illustris (www.illustris-project.org) oraz EAGLE (icc.dur.ac.uk/Eagle/), nierozwiązane problemy oraz perspektywy na przyszłość.
Andrzej Sołtan (CAMK, Warszawa)